fot. sejm.gov.pl

Sejm zajmie się dziś projektem dot. możliwości głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach

Na godz. 13.00 zaplanowano początek posiedzenia Sejmu. Izba zajmie się projektem autorstwa PiS, umożliwiającym w najbliższych wyborach głosowanie korespondencyjne.

W obliczu epidemii koronawirusa, pod znakiem zapytania staje sposób organizacji zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich. Partia rządząca wskazuje, że do przełożenia głosowania konieczne jest wprowadzenie jednego ze stanów wyjątkowych, a w obecnej sytuacji byłoby to niezgodne z konstytucją.

Dlatego PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym, który umożliwia wszystkim wyborcom, także tym przebywającym poza granicami Polski, głosowanie korespondencyjne.

– Przede wszystkim jest to rozwiązanie absolutnie prodemokratyczne, dające możliwość wszystkim, którzy chcą, wziąć udział w wyborach prezydenckich. Tutaj oczywiście niezbędna będzie mobilizacja, dobra organizacja pracy poczty. Głównym celem jest zapewnienie w trakcie wyborów bezpieczeństwa zdrowia, życia Polaków – podkreślił poseł Marek Ast, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział już, że PiS zgłosi poprawkę do projektu, którym zajmie się dziś izba. Zgodnie z poprawką, lokale wyborcze będą zamknięte. Oznacza to, że głosować będzie można jedynie korespondencyjnie. Według obecnych przepisów tej formie mogą głosować osoby powyżej 65. roku życia oraz te objęte kwarantanną. Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj