fot. flickr.com

Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych

Ma być z korzyścią dla pacjentów i całego systemu ochrony zdrowia. Taki cel stawia sobie resort zdrowia i powołuje Agencję Badań Medycznych. Ustawa w tej sprawie przeszła przez Sejm.

Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt ustawy wskazuje, że powstanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Nowa instytucja – jak podkreśla resort – ma przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi.

Agencja Badań Medycznych w głównej mierze będzie aranżowała, organizowała, prowadziła i finansowała tzw. niekomercyjne badania kliniczne. Badania kliniczne, to nic innego, jak badania produktów medycznych, wyrobów medycznych. W znacznym stopniu są to bezpośrednio badania związane z leczeniem pacjentów – akcentuje Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

Agencja będzie finansowana z budżetu państwa i z odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. Nowa agencja będzie także pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej i z międzynarodowych programów badawczych.

Rządowy pomysł spotkał się z krytyką opozycji.

Minister zdrowia prezesowi Glapińskiemu pozazdrościł i postanowił zrobić swoją Agencję. Będzie miał swoich prezesów, wiceprezesów, swoich kierowców, swoje limuzyny. Wstydu nie macie – twierdzi Bartosz Arłukowicz, poseł PO-KO.

Zabieracie pacjentom pieniądze na tworzenie swoich dodatkowych miejsc pracy – wtórowała mu poseł Lidia Gądek z PO-KO.

Resort odpiera zarzuty i uspokaja.

– Chcemy finansować niekomercyjne, obiektywne badania kliniczne i tylko na to, i wyłącznie na to, zostaną przeznaczone pieniądze z odpisu z NFZ.[…] Wszystkie te pieniądze, które zostaną przeznaczone na finansowanie badań niekomercyjnych, to są pieniądze, które wrócą do pacjentów – wskazywał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Ostatecznie Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. Za jej przyjęciem głosowało 235 posłów, przeciw było 198 [zobacz jak głosowali posłowie]. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj