fot. sxc.hu

Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. trzynastej emerytury. Świadczenie ma trafić do emerytów i rencistów w kwietniu

Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Wcześniej Senat nie zgodził się na to, by „trzynastki” były finansowane z Funduszu Solidarnościowego.

Trzynasta emerytura czyli „Emerytura Plus” po raz pierwszy wypłacona została w ub. r., teraz będzie świadczeniem corocznym – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w tym roku świadczenie trafi do emerytów i rencistów w kwietniu. Maląg przypomniała, że „trzynastka” będzie na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 zł.

– Pakiet „Emerytura Plus”, ponad 20 mld dla naszych emerytów, to nasza więź międzypokoleniowa. Spowoduje, że 13 emerytura będzie w pełni realizowana, a nasi emeryci będą zabezpieczeni – mówiła w Sejmie min. Marlena Maląg.

Opozycja zarzucała, że „trzynastka” dla emerytów spowoduje brak środków dla osób z niepełnosprawnościami. To nieprawda – odpowiadała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– To, że będziemy wypłacali trzynastą emeryturę z Funduszu Solidarnościowego w żaden sposób nie spowoduje, że osoby z niepełnosprawnościami nie będą miały wypłacanych świadczeń – zapewniała min. Marlena Maląg.

Ze wsparcia rządu cieszą się emeryci.

– Uważam, że to bardzo dobry pomysł, żeby w jakiś sposób docenić emerytów, którzy tyle lat pracowali dla kraju – wskazała pani Alicja, emerytka.

Tym bardziej, że większe wsparcie dla emerytów po prostu im się należy – akcentował socjolog dr Jakub Koper.

– Seniorzy są nośnikiem tych wartości, które są bardzo cenne dla naszego narodu. Każde wsparcie tej grupy powoduje, że oni potrafią jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał – mówił.  

Świadczeniem trzynastej emerytury będzie objęte blisko 10 mln osób, co przekłada się na prawie 12 mld zł.

TV Trwam News

drukuj