fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm IX kadencji będzie Sejmem ostrej debaty

W nowym Sejmie Prawo i Sprawiedliwość będzie miało konkurencję na prawicy. Po drugiej stronie sceny politycznej realnym zagrożeniem dla Platformy może okazać się Lewica. To będzie Sejm ostrej debaty. Ścierać będą się poglądy Konfederacji, która będzie naciskać na PiS w sprawie aborcji, z poglądami Lewicy, która może podjąć walkę o związki osób tej samej płci.

W nowym Sejmie znalazło się pięć ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Konfederacja.

– Bardzo duża, praktycznie całość społeczeństwa, ma swoją reprezentację w tym parlamencie – mówi politolog dr Tomasz Madras.

Nowy Sejm prace rozpocznie 12 listopada. O kształcie izby ponownie decydować będzie PiS.

– Obecnie Prawo i Sprawiedliwość dysponuje większością, ale musi bardziej liczyć się z opinią swoich koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy – tłumaczy dr Łukasz Stach.

Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro mają wystarczającą liczbę posłów, by zablokować projekty ustaw. Widać to już teraz, bo Porozumienie sprzeciwiło się likwidacji 30-krotności składek na ZUS. Zarówno PiS, jak i PO mają konkurencję po swojej prawej i lewej stronie.

– Lewica wnosi takie „sprawdzam” dla Platformy – zauważa politolog dr Krzysztof Mazur.

Konfederacja może naciskać na PiS w polityce międzynarodowej, zwłaszcza w relacjach z Unią Europejską i Izraelem, oraz weryfikować przywiązanie partii Jarosława Kaczyńskiego do wartości chrześcijańskich.

– Polemiki sejmowe będą się odbywać w bardzo gorącej atmosferze, ponieważ siły z prawa i lewa będą się ścierały – taki scenariusz kreśli dr Aleksander Kozicki.

Dr Łukasz Stach przekonuje, że właśnie dyskusja światopoglądowa może być sposobem na zaistnienie Lewicy w Sejmie. W sprawach socjalnych wciąż przecież bardziej wiarygodne jest Prawo i Sprawiedliwość.

– Lewica wysunie na sztandary hasła obyczajowe, ponieważ ten temat jest medialny. Był on silnie akcentowany w trakcie kampanii wyborczej przez ugrupowania lewicowe – wyjaśnia dr Łukasz Stach.

Dziś różnice programowe między SLD a Wiosną mogą się zatrzeć. Zwłaszcza po wczorajszych słowach Włodzimierza Czarzastego.

– Należy się spodziewać, na wspólnie ustalonych warunkach, połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i partii Wiosna – oświadczył przewodniczący SLD.

Swoją drogą chce pójść Lewica Razem. Będzie jednak we wspólnym klubie parlamentarnym całej Lewicy. Zjednoczona pozostanie też Konfederacja. Zmiana pokoleniowa czeka Prawo i Sprawiedliwość – mówi dr Krzysztof Mazur i przekonuje, że podział PiS-PO może stać się już tylko historią.

– Platforma będzie słabła. Wydaje mi się, że jest bardzo prawdopodobne, że jej miejsce za cztery lata zajmie Lewica. I także jakiś projekt chadecki Kosiniaka-Kamysza – ocenia dr Krzysztof Mazur.

12 listopada posłowie IX kadencji po raz pierwszy zasiądą w sejmowych ławach. Obrady otworzy marszałek senior Antoni Macierewicz. I jak sam mówi, odwoła się na pewno do tych wartości, które dziś są najbliższe większości Polaków.

– Były to wartości chrześcijańskie, narodowe, niepodległościowe i ich utrwalenie jest obowiązkiem tego Sejmu, bo tak życzą sobie Polacy – podkreśla Antoni Macierewicz.

W planach na pierwsze posiedzenie jest też wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. O tym, co może znaleźć się w wystąpieniu prezydenta, mówi w rozmowie z naszą redakcją minister Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

– Na pewno to jest wezwanie do współdziałania dla dobra wspólnego, tego najwyższego dobra wspólnego, jakim jest nasze państwo – Rzeczpospolita – zaznacza Paweł Mucha.

Dr Krzysztof Mazur tłumaczy, że na wystąpienie prezydenta może wpłynąć kampania wyborcza. Andrzej Duda, choć oficjalnej decyzji jeszcze nie ogłosił, walczy przecież o reelekcję.

– Dla niego to będzie okazja, żeby podsumować 5-letnią kadencję i powiedzieć, co będzie dla niego kluczowymi postulatami w kampanii – wskazuje dr Krzysztof Mazur.

Na pierwszym posiedzeniu Sejm wybierze marszałka izby oraz wicemarszałków. PiS chce, by obradami dalej kierowała Elżbieta Witek. Już wcześniej został ogłoszony skład nowego rządu.

TV Trwam News

drukuj