fot. sejm.gov.pl

Plany partii politycznych na IX kadencję Sejmu

Przed nami nowa, IX kadencja Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada realizację programu wyborczego. Jest już plan na pierwsze 100 dni rządów. Lewica chce iść na wojnę światopoglądową. Platforma Obywatelska więcej niż o planach na nową kadencję, mówi o rządzie PiS-u.

Po czteroletniej przerwie w ławach poselskich ponownie zasiądzie Lewica.

– Zaprezentujemy projekty ustaw, ale i plan na cały 2020 rok. Chcemy, żeby Sejm rozmawiał o projektach socjalnych i społecznych. Nie zabraknie tam też mowy o rozdziale państwa od Kościoła czy takich światopoglądowych sprawach – zapowiedział poseł-elekt Wiosny Krzysztof Gawkowski.

Projekty ustaw przedstawi także partia rządząca.

– My się nie wycofywaliśmy przez 4 lata ze swoich zobowiązań i nie wycofamy się teraz. Będziemy realizowali te, które zapowiedziane są na pierwsze 100 dni i te, które były zapowiedziane na całe 4 lata – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki.

Jako pierwsze zostaną zrealizowane projekty z tzw. piątki PiS – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. To m.in. mały ZUS, 13. i 14. emerytura oraz pakiet badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia.

– Chcemy, żeby po prostu Polakom żyło się w Polsce coraz lepiej, żeby byli coraz bardziej dumni ze swojego kraju, coraz bardziej szczęśliwi, a Polska gospodarka, żeby miała tę masę krytyczną, ten ciężar gatunkowy, który na pewno nam się wszystkim marzy, niezależnie od barw politycznych – mówił Mateusz Morawiecki.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy projekty ustaw przedstawić ma także Polskie Stronnictwo Ludowe – podkreślił poseł Piotr Zgorzelski.

– Od emerytury bez podatku poprzez projekty obywatelskie, zmiany wymiaru sprawiedliwości – to wszystko, o czym mówiliśmy w kadencji – wskazał Piotr Zgorzelski.

Jakie plany ma Platforma Obywatelska? Na razie nie wiadomo. Poseł Marcin Kierwiński pytany o program na nową kadencję nie mówi wiele.

– Merytoryczne pokazywanie Polakom, że jest alternatywa wobec rządów PiS-u. Pokazywanie tego, jak bardzo niszczące są rządy PiS-u. Pokazywanie, jak wiele ważnych programów, także społecznych, można zrealizować w sposób odpowiedzialny, a nie w sposób populistyczny – wskazał Marcin Kierwiński.

Nadal nie wiadomo także, kto zostanie marszałkiem Senatu. Totalna opozycja proponuje na to stanowisko senatora Tomasza Grodzkiego. Pytanie, czy uzyska większość głosów.

– Jestem przekonany, że ludzie wybrani ze wspólnego paktu senackiego, bez względu, czy to jest Lewica, PSL czy PO, dotrzymają umowy, którą zawarli ze swoimi wyborcami – zapewniał Krzysztof Gawkowski, poseł elekt Lewicy.

Pod znakiem zapytania stoi także podział funkcji wicemarszałków.

– Byłoby rzeczą zaskakującą, gdyby klub senacki, który ma 48 senatorów, miał tylko jednego wicemarszałka Senatu i np. przedstawiciele ugrupowania, które ma dwóch czy trzech senatorów, też miałoby jednego wicemarszałka. Byłoby to zachwianie proporcji, które w demokracji ma znaczenie – zauważył Bartosz Kownacki, poseł PiS.

To będzie już IX kadencja Sejmu i X kadencja Senatu.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl