fot. PAP/EPA

Saudyjczycy przechwycili pocisk rakietowy wystrzelony przez armię Jemenu

Siły saudyjskie przechwyciły w środę pocisk rakietowy wystrzelony przez oddziały jemeńskiej armii sprzymierzone z szyickimi rebeliantami z ruchu Hutich. W odwecie Arabia Saudyjska przeprowadziła serię nalotów na pozycje rebeliantów w jemeńskiej stolicy Sanie.

Według mieszkańców Sany – jak pisze agencja Reutera – nad miastem słychać było huk wystrzelonej rakiety Scud, a następnie odgłosy nalotów prowadzonych przez lotnictwo Arabii Saudyjskiej m.in. na pałac prezydencki i bazę rakietową, znajdującą się w pobliżu miasta.

Według przedstawiciela oddziałów jemeńskiej armii sprzymierzonych z rebeliantami generała Szarafa Luqmana celem ataku rakietowego była stacja transformatorowa, znajdująca się w saudyjskiej prowincji Dżizan przy granicy z Jemenem. Jak podkreślił, atak był odpowiedzią na „brutalne ataki Arabii Saudyjskiej przeciwko Jemenowi”.

Saudyjskie władze wojskowe poinformowały, że dzięki przechwyceniu pocisku balistycznego udało się uniknąć strat.

Od 26 marca siły saudyjskie wraz z arabskimi sojusznikami prowadzą lotniczą operację przeciwko Huti. Celem koalicji jest wyparcie z zajętych obszarów rebelii Hutich i przywrócenie do władzy prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, który wraz z wieloma członkami swego rządu schronił się w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.

PAP/RIRM

drukuj