18 czerwca otwarcie Sali Spotkań i Pamięci o Mieszkańcach Sambora ratujących Żydów podczas II wojny światowej

18 czerwca w Samborze odbędzie się uroczyste otwarcie Sali Spotkań i Pamięci o Mieszkańcach Sambora ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Poświęcenia dokona ks. abp. Mieczysław Mokrzycki z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi oraz świadków historii tamtych wydarzeń.

Sala Spotkań, znajdująca się w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, będzie służyć  miejscowym dzieciom i dorosłym, a w przyszłości rodakom odwiedzającym Kresy. Obecnie w domu mieszkają dziewczęta uczące się w miejscowym Kolegium Medycznym.

W Sali Spotkań z inicjatywy s. Elżbiety przy współpracy Oddziałowego Biura Badań Historycznych i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie powstała wystawa stała „<<Pamiętaj bądź dobrym człowiekiem>> [czytaj więcej] . Mieszkańcy Sambora ratujący Żydów podczas II wojny światowej”. Przedstawia ona historie mieszkańców Sambora, którzy podjęli się pomocy Żydom oraz osób dzięki nim ocalałych. To forma upamiętnienia s. Celiny Kędzierskiej – przełożonej sierocińca i ochronki zaangażowanej w pomoc Żydowskim dzieciom.

Instytut Pamięci Narodowej do wystawy przygotował i wydrukował folder opisujący sytuację mieszkańców Sambora pod okupacją niemiecką i prezentujący bohaterskie postawy ludzi, którzy z narażeniem życia pomagali skazanym na zagładę Żydom. Zawiera on niepublikowane dotychczas zdjęcia, które nie znalazły się na wystawie.

Sambor 18 czerwca otwarcie Sali Spotkań i Pamięci o Mieszkańcach Sambora ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Katarzyna Gajda-Bator/IPN

drukuj