Sąd zarekomendował 5 projektów panteonu na Powązkach

Sąd konkursowy rekomendował pięć projektów panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na warszawskich Powązkach. Ostateczną decyzję o tym, który projekt będzie realizowany, sąd ma podjąć w ciągu 7-10 dni. Pierwszą nagrodę unieważniono ze względu na plagiat. 

Konkurs przeprowadza Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

We wrześniu z udziałem najwyższych władz państwowych planowany jest uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie panteonu.

Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, ma zastrzeżenia do planowanej lokalizacji mauzoleum.

– Panteon ma stanąć tylko we fragmencie, w kwaterze „Ł”. Od początku domagamy się żeby to wielkie upamiętnienie, w postaci panteonu, obejmowało kwatery „Ł” i „Ł2”. Tylko wtedy możemy mówić o wielkim i godnym panteonie. Będziemy do końca protestowali przeciwko takiej formule. Nie możemy zawężać tego miejsca tylko do części. Mamy do czynienia z dzieleniem Żołnierzy Niezłomnych – podkreślił Tadeusz Płużański.

W kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 1948-56 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa skrycie grzebali ciała zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wśród zidentyfikowanych do tej pory ofiar reżimu  komunistycznego są wybitni dowódcy Armii Krajowej i Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl