fot. flickr.com

„Rzeczpospolita”: USA proponują wzmocnienie obecności wojskowej w Polsce

Stany Zjednoczone mają złożyć Polsce lepszą ofertę związaną z obecnością stałych baz amerykańskich wojsk. Ma to być nagroda za narażenie się Iranowi i Chinom – poinformowała „Rzeczpospolita” powołując się na źródła dyplomatyczne.

Stany Zjednoczone mają poprawiać ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w naszym kraju. Prasa poinformowała, że wspomni o tym w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Okazją do tego będzie konferencja bliskowschodnia.

Szef MON Mariusz Błaszczak prowadzi rozmowy z Pentagonem w sprawie tzw. Fort Trump. Polityk podkreślił na antenie Programu I Polskiego Radia, że pertraktacje nie dotyczą tego „czy”, ale „jak” współpraca z USA doprowadzi do osiągnięcia wspólnego sukcesu.

– Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre. Myślę, że najlepsze w historii. Nam zależy na tym, żeby Polska była bezpieczna i ten sojusz ze Stanami Zjednoczonymi właśnie do tego prowadzi. Ja bym nie łączył jednego z drugim. To, że współorganizujemy konferencję na temat Bliskiego Wschodu i pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie Polski. To świadczy o rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony przyznał także, że z wiceprezydentem USA Mike Pence’em będzie rozmawiać o zacieśnianiu relacji między Polską a USA.

Przypomniał w tym kontekście, że podpisze umowę na zakup dywizjonu samobieżnej artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów.

RIRM

drukuj