twitter.com/Straz_Graniczna/

Rzecznik SG: na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy zainstalowano 22 systemy optoelektroniczne

Zakończył się prawie trzyletni projekt, w ramach którego na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy Polski zainstalowano 22 nowe systemy optoelektroniczne o wartości 27 mln zł – poinformowała rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Rzecznik poinformowała, że w nowe systemy zostały wyposażone wieże obserwacyjne na odcinkach ochranianych przez Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki Oddział SG. Przypomniała, że funkcjonariusze tych oddziałów ochraniają wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.

„Systemy na wieżach obserwacyjnych posiadają m.in. kamerę termowizyjną niechłodzoną albo dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną” – powiedziała.

Dodała, że po raz pierwszy dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną zainstalowano w wersji HD.

„W skład głowicy optoelektronicznej umieszczonej na wieży wchodzi również kamera dzienna wysokiej rozdzielczości oraz dalmierz laserowy. Obrazy z kamer przesyłane są do Lokalnych Ośrodków Nadzoru zlokalizowanych w najbliższych placówkach SG – stąd funkcjonariusze SG prowadzą całodobowe obserwacje” – przekazała.

Zaznaczyła, że oprócz urządzeń obserwacji technicznej, funkcjonariusze posługują się aplikacją wyświetlającą obserwowane obiekty na mapie cyfrowej, dzięki czemu można kierować patrole bezpośrednio w miejsca wykrytych obiektów.

Instalacja systemów optoelektronicznych została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo. Obecnie Straż Graniczna dysponuje 50 systemami optoelektronicznymi na wieżach obserwacyjnych, znajdującymi się na granicach Polski, które są zewnętrznymi granicami UE.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl