fot. PAP/Leszek Szymański

Rzecznik PiS: Nie chcemy skracać kadencji samorządów i zmieniać ordynacji do PE

Prawo i Sprawiedliwość nie chce skracać obecnej kadencji samorządów ani zmieniać ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego – zapewniła rzecznik partii Beata Mazurek. Zaznaczyła, że zmiany ordynacji, które proponuje PiS dotyczą wyborów samorządowych, które mają się odbyć za niecałe dwa lata.

Polityk dodała, że na dzisiaj nie ma żadnego projektu, a gdy się taki pojawi, będzie dyskutowany i szeroko konsultowany. Nie wykluczone, że dokument trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł Beata Mazurek zaapelowała do opozycji, by nie wywoływano kolejnego pola konfliktu nieprawdziwymi tezami.

– Prawo i Sprawiedliwość ani Jarosław Kaczyński nigdy nie mówili o tym, że chcemy skrócenia kadencji samorządu. Absolutnie takiej możliwości nie ma. Zmiany w ordynacji wyborczej, którą proponujemy, dotyczą wyborów, które mają się odbyć za niecałe dwa lata, a więc wyborów w ustalonym terminie. Dementuję również – bo takie pytania też się pojawiają w przestrzeni publicznej – to, że chcemy zmieniać ordynację do PE. Nic z takich rzeczy absolutnie nie planujemy robić. Proponowałabym, żeby politycy, szczególnie Platformy Obywatelskiej, skoncentrowali się na pracy w parlamencie, a nie na tworzeniu sytuacji czy faktów, które kompletnie nie mają miejsca – powiedziała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział ostatnio, że chciałby, aby wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi o wprowadzenie m.in. kadencyjności  wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast.

Niektórzy politycy opozycji twierdzą, że PiS może chcieć skrócenia obecnej kadencji samorządów. Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił, że Platforma przyspiesza przygotowania do wyborów samorządowych.

RIRM

drukuj