Rzecznik Kremla: nadal uważamy NATO za sojusz powołany w celu konfrontacji

Rosja nadal uważa NATO za sojusz powołany w celu konfrontacji – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zarzucił on NATO rozszerzanie infrastruktury wojskowej w kierunku granic Rosji i ocenił, że to potwierdzenie takiego charakteru sojuszu.

„Nasz stosunek do NATO jest dobrze znany. To produkt epoki zimnej wojny, sojusz, który został skonstruowany dla celów i w imię konfrontacji” – oświadczył Pieskow, odpowiadając na pytania prasy dotyczące zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli.

To, co „sojusz czyni w perspektywie długoterminowej – przybliżanie się w kierunku naszych granic i ekspansja infrastruktury wojskowej w stronę naszych granic – za każdym razem potwierdza taką istotę NATO” – oświadczył rzecznik Kremla. Dodał następnie, że „z tego powodu stosunek Rosji do NATO pozostaje niezmienny”.

Rzecznik Kremla określił relacje Moskwy z Sojuszem Północnoatlantyckim jako „nadzwyczaj skromne”.

Po rosyjskiej agresji na Krym w 2014 roku NATO zawiesiło współpracę z Moskwą, w tym rozmowy na forum Rady NATO-Rosja, powołanej jako platforma konsultacji w 2002 roku. W 2016 roku spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów zostały wznowione i strony spotkały się trzykrotnie. W marcu 2017 roku odbyło się kolejne takie posiedzenie.

PAP/RIRM

drukuj