fot. episkopat

Rzecznik Episkopatu: Bezpieczna jazda wyrazem kultury i odpowiedzialności

Bezpieczna jazda jest wyrazem kultury i odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także innych osób na drodze. Nie wystarczy samo poświęcenie pojazdu we wspomnienie św. Krzysztofa, ale potrzeba także rozważnej jazdy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Uroczystość św. Krzysztofa, 25 lipca – patrona kierowców – już po raz trzynasty jest obchodzona jako Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się w Lubajnie koło Ostródy w parafii św. Benedykta.

Z tej okazji rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przekazanej w środę rano informacji zaznacza, że o bezpieczeństwo na drogach apelują księża biskupi, którzy proszą także o modlitwę w tej intencji za wstawiennictwem św. Krzysztofa.

„Księża biskupi zwracają uwagę, że odpowiedzialne kierowanie pojazdem jest wyrazem naszej dojrzałości i miłości bliźniego wobec innych użytkowników dróg, często naszych najbliższych czy sąsiadów. Eksperci zgodnie stwierdzają, że większości wypadków udałoby się uniknąć przy ograniczeniu prędkości i dostosowaniu jej do warunków panujących na drodze. Niektórzy żartują, że św. Krzysztof jest patronem kierowców do 140 km/na godzinę (na autostradzie), powyżej to patronem może być już tylko św. Piotr, który ma klucze do nieba. Faktem jest, że im większa prędkość tym większe ryzyko wypadku z tragicznymi skutkami” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał też, że wywodzące się z greki imię Krzysztof oznacza „niosący Chrystusa”.

„Wspomnienie tego świętego jest zachętą dla każdego z nas, byśmy nieśli Chrystusa także na drogach, poprzez uprzejmość dla innych kierowców, uśmiech, a przed wszystkim bezpieczną jazdę, jako wyraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Święty Krzysztof jest także patronem m.in. pielgrzymów, marynarzy, przewoźników, turystów i żeglarzy, więc tych, którzy podróżują” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że do 29 lipca trwa XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, jesteśmy zachęcani do udziału w akcji MIVA Polska 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy (więcej na www.miva.pl). Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

PAP/RIRM

drukuj