„Rząd zepsuł w oświacie praktycznie wszystko”

Większych nakładów finansowych na oświatę, wstrzymania prac nad kartą nauczyciela, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli domaga się oświatowa „Solidarność”, która protestowała dziś przed gmachem MEN w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu, które od wczoraj trwają w stolicy.  

JUTRO (13.09) O GODZ: 17:30 REPORTAŻ W TV TRWAM

Rząd PO-PSL zepsuł w oświacie praktycznie wszystko – mówi Ryszard Proksa. Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powiedział, że dzisiejszy protest przed MEN to próba dotarcia z tymi problemami do społeczeństwa i rodziców.

 – To jest reasumpcja wszystkiego, co do tej pory temu rządowi udało się zepsuć. Zepsuł praktycznie wszystko w oświacie. I jak słyszymy i widzimy, dokłada co chwilę jakąś cegiełkę. Podstawową rzeczą są masowe zwolnienia, popsucie jakości, prywatyzacja oświaty, wyzbycie się odpowiedzialności za oświatę. Chcemy dotrzeć przede wszystkim już nie do ministerstwa, ale do naszej społeczności, do rodziców. W takim systemie edukacji, przy takiej jakości, nasze dzieci niestety szanse powodzenia na rynku pracy będą miały o wiele gorsze – alarmuje Ryszard Proksa.

Po zakończeniu demonstracji przed MEN uczestnicy protestu oświatowej Solidarności przeszli przed sejm, gdzie w miasteczku namiotowym, rozstawionym przez związkowców odbywają się dzisiaj eksperckie debaty. Pierwsza dotyczyła polityki przemysłowej.

Bogdan Szozda, przewodniczący Sekretariatu Metalowców mówi, że w Polsce brakuje rządowego programu dot. rozwoju przedsiębiorstw i całych branż.

– To ogólnie nazywa się polityką przemysłową. Na ten duży obszar polityki składa się wiele mniejszych obszarów: to są pracownicy, instytuty naukowe, infrastruktura. To wiele rzeczy, które są niezmiernie ważne, aby rzeczywiście dany kraj prowadził skuteczną politykę przemysłową. Uważamy, że w Polsce nie ma prowadzonej przez rząd właściwej polityki. Dlatego o tym mówimy, dlatego zwracamy się do rządzących naszym krajem, żeby rzeczywiście podjęli trud opracowania programu rozwoju naszego przemysłu. W dzisiejszej debacie padało, że to nie są łatwe zagadnienia, ale bez tego my nie zbudujemy dobrobytu naszych obywateli, a o to nam przede wszystkim chodzi – mówi przewodniczący Szozda.

Dziś w miasteczku namiotowym odbyła się również debata nt. służby zdrowia pod hasłem „zdrowie, system, pacjent, pracownik – misja czy zysk?”.

Ogólnopolskie Dni Protestów organizowane przez NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych mają potrwać w Warszawie do soboty.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl