fot. pixabay.com

Rząd Portugalii: Pandemia uzależniła od hazardu. Ludzie wydają miliardy euro

Mieszkańcy 10-milionowej Portugalii wydali w pierwszym kwartale 2023 roku rekordową kwotę ponad 3,41 mld euro na hazard, w tym szczególnie na gry losowe i loterie online. To trzykrotnie więcej niż przed wybuchem pandemii COVID-19 – wynika z szacunków rządowych.

Według oficjalnych obliczeń od stycznia do marca każdego dnia na gry i zakłady losowe wydawano w Portugalii ponad 37 mln euro. W sumie w okresie tym obstawiono 3,41 mld euro. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2020 roku, czyli ostatnim przed wybuchem pandemii, mieszkańcy Portugalii wydali trzykrotnie mniej – 1,11 mld euro.

Przedstawiciele sektora zakładów bukmacherskich i gier online, a także sami gracze potwierdzają, że wraz z COVID-19 zmieniły się ich nawyki, a „obstawianie weszło w krew”.

„Wraz z COVID-19 i restrykcjami sanitarnymi zostaliśmy zmuszeni do częstszego pozostawania w domach, dlatego wiele osób zwróciło się w kierunku gier online. To nawet łatwiejsze niż wychodzenie z domu do kolektury” – powiedziała Maria Silva, seniorka z lizbońskiej dzielnicy Benfica, deklarująca swoje 30-letnie przywiązanie do gier losowych.

Przyznaje, że wraz ze zniesieniem restrykcji sanitarnych do kolektury znajdującej się w pobliżu jej domu zagląda coraz więcej osób.

W ocenie Ricardo Dominguesa, przewodniczącego Portugalskiego Stowarzyszenia Zakładów i Gier Online (Apajo), pandemia przyczyniła się do drastycznego wzrostu wydatków Portugalczyków na hazard.

„W dalszym ciągu ma ona wpływ na zwyczaje Portugalczyków. Wielu z nich zmieniło swoje nawyki właśnie w związku z COVID-19, nie tylko w odniesieniu do gier, ale w ogóle, np. w kwestii robienia zakupów. Dziś robią je częściej w trybie online” – uważa Ricardo Domingues.

Kierowana przez niego organizacja szacuje, że w czasie pandemii ponad 300 tys. osób zasiliło grono osób regularnie pojawiających się na platformach internetowych, aby uczestniczyć w grach losowych.

„Prawdopodobnie część z nich grała wcześniej w kolekturach czy kasynach, ale teraz wolą obstawiać online” – dodał, przypominając, że w portugalskim prawie gry online zostały zalegalizowane dopiero w 2015 roku.

Władzom opłaciło się uregulować przepisy dotyczące gier online i postawić na ten sektor gier losowych. Tylko w 2022 roku przyniósł on portugalskiemu budżetowi z tytułu zobowiązań podatkowych 209 mln euro.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl