PAP/Andrzej Grygiel

Rząd do końca roku chce zapanować nad epidemią

Do końca tego roku rząd chce zapanować nad epidemią, a mają w tym pomóc szczepienia – zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Czwartek to kolejny dzień wzrostu zachorowań. Koronowirusa potwierdzono u ponad 9 tysięcy osób.

Czwartek to kolejny dzień wzrostu wykrywalności zachorowań na COVID-19. Ponad 9 tysięcy potwierdzonych przypadków. Zmarło 273 chorych. Rośnie liczba zachorowań na koronowirusa mimo rosnącej liczby osób zaszczepionych.

https://twitter.com/szczepimysie/status/1362343848920444928/photo/1

Do czwartku szczepionkę przyjęło 3 miliony 384 tysiące osób. To stosunkowo dobry wskaźnik – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Mamy zaszczepionych już blisko 5 proc. populacji. Wskaźniki lokują nas stosunkowo wysoko, a na pewno stosunkowo najwyżej wśród dużych krajów unijnych – podkreślał Adam Niedzielski.

O przebieg procesu szczepień pytali ministra zdrowia oraz pełnomocnika rządu ds. szczepień posłowie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.

Całą listę pytań przygotowała Katarzyna Lubnauer, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Media donoszą, że brakuje jakby 33 tys. szczepionek zabezpieczonych na drugie szczepienie. Chciałam się dowiedzieć, na ile to jest prawda – pytała Katarzyna Lubnauer.

– Rozumiem, że to „Gazeta Wyborcza”. Nie mogę potwierdzić niestety tej informacji. Szczepionki na drugie szczepienie mamy zabezpieczone – odpowiedział Michał Dworczyk.

Realnym problemem w programie szczepień są opóźnienia w dostawach.

– Znaczącym wydarzeniem, które miało miejsce w ciągu ostatniego miesiąca, było przesunięcie dostaw. To zdezorganizowało mam częściowo zarządzanie szczepieniem – wyjaśnił minister zdrowia.

Między innymi z tego powodu nie zaszczepiono wszystkich z grupy zero, czyli pracowników służby zdrowa oraz rodziców wcześniaków. Do zaszczepienia pozostało jeszcze kilka procent. Osoby te otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca od  marca.

Dlaczego nie teraz? Teraz szczepieni są nauczyciele, którzy mają wracać jak najszybciej do szkół. Liczba dostaw AstraZeneci pozwoli na to, by dokończyć szczepienie grupy zero, pozwoli na rozpoczęcie i zakończenie tego procesu w marcu – tłumaczył szef KPRM.

W piątek rząd przedstawi program przebiegu szczepień dla grupy 1b, czyli osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Chodzi o osoby dializowane, z nowotworami, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepach. Znane również będą szczegóły szczepień dla grupy 1c, czyli mundurowych. Michał Dworczyk poinformował też, że w najbliższym czasie nie będzie w Polsce produkowana żadna szczepionka, bo żaden zakład nie jest na to przygotowany.

TV Trwam News

drukuj