Rząd chce walczyć ze smogiem komunikacyjnym

Najbliższe pół roku chcemy poświęcić przede wszystkim na walkę ze smogiem komunikacyjnym – podkreśla Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze. Minister podsumował dotychczasowe osiągnięcia w realizacji programu i wskazał wyzwania na kolejne miesiące.

Przez ostatnie 9 miesięcy skupiliśmy się na stworzeniu architektury regulacyjnej, ograniczającej niską emisję z domów rodzinnych; teraz czas na realizację kolejnych punktów Programu Czyste Powietrze – zapowiada Piotr Woźny.

Wśród wyzwań znajduje się m.in. wdrożenie i optymalizacja systemu regulacji wspierających walkę ze smogiem komunikacyjnym, wprowadzenie systemu kontroli jakości paliw stałych oraz wdrożenie nowelizacji ustawy o wsparciu termomodernizacji i remontów.

– Musimy teraz w trybie tej ustawy czy po jej uchwaleniu pozawierać umowy z poszczególnymi miastami, jest to spore wyzwanie. Będziemy tworzyć praktykę, bo do tej pory takich instrumentów nie było. Prototyp bazy inwentaryzacji kotłów, mamy tutaj konsorcjum Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krakowski Alarm Smogowy, Instytut Łączności, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Instytut Ochrony Środowiska – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

Program Czyste Powietrze to sposób rządu na walkę ze smogiem. Trzy podstawowe filary programu to: wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz walka z ubóstwem energetycznym.

Resort przedsiębiorczości i technologii wskazuje, że dotychczas udało się zrealizować 7 z 15 składających się na program rekomendacji. Chodzi m.in. o stworzenie taryfy antysmogowej na energię elektryczną oraz promowanie transportu niskoemisyjnego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl