Ruszył projekt „Znani Nieznani” o polskich geniuszach

„Znani Nieznani” to cykl krótkich filmików przedstawiających Polaków, którzy zmienili bieg historii. Z dorobku ich geniuszu korzystają ludzie na całym świecie, a jednak często pozostają nieznani kolejnym polskim pokoleniom. W Internecie ukazał się pierwszy odcinek inicjatywy Stowarzyszenia Dumni z Polski, którego celem jest przypomnienie postaci wielkich Polaków.

Patriotyczny projekt „Znani Nieznani” w prosty sposób prezentuje sylwetki sławnych Polaków, którzy dzięki ciężkiej pracy i wrodzonemu intelektowi przyczynili się do ubogacenia wielu dziedzin życia społecznego czy gospodarczego. Wielokrotnie byli doceniani za granicami naszego kraju, ale jednocześnie pomijani we własnej ojczyźnie. W przypominaniu biografii polskich geniuszy biorą udział osoby współcześnie „Znane”, np. aktorzy, by dzięki swojej popularności – przyczynić się do większego rozgłosu „Nieznanych”. Z jednej strony, inicjatywa ma przypomnieć wielkie postaci, z drugiej zaś – zachęcić do poznawania dziedzictwa narodowego i historii Polski.

Krótkie klipy o polskich geniuszach będą ukazywały się co tydzień w serwisie Youtube oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia [tu]. Można już obejrzeć pierwszy odcinek cyklu, w którym zaprezentowano Józefa Hofmanna – kompozytora i wynalazcę. W klipie wzięła udział prezenterka telewizyjna Anna Popek. Pod koniec filmiku znajduje się odnośnik do wywiadu z dziennikarką, w którym mówi, co sprawia, że jest dumna z Polski.

W dalszych częściach projektu „Znani Nieznani” będą przedstawieni m.in. Rudolf Modrzejewski, Florian Trawiński czy Jan Szczepanik.

– Bardziej znana jest matka Rudolfa Modrzejewskiego, znakomita aktorka drugiej połowy XIX w. – Helena Modrzejewska. Do dzisiaj kilka teatrów nosi jej imię, natomiast mało kto wie o jej sławnym synu. Był to genialny inżynier, który wybudował największe i najważniejsze mosty w Stanach Zjednoczonych. Kolejnymi wybranymi postaciami do programu są: Florian Trawiński, dzięki któremu istnieje najbardziej znane muzeum na świecie – Luwr; Józef Hofmann, pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca między innymi wycieraczek samochodowych czy spinacza do papieru; Jan Szczepanik zwany „polskim Edisonem”, który wynalazł kamizelkę kuloodporną, kolorową fotografię oraz był prekursorem współczesnej telewizji. Ale o tym wszystkim w programie „Znani Nieznani”, zachęcam do obejrzenia i rozpowszechniania, aby jak najwięcej osób mogło poczuć dumę z Polski – podkreślił Dariusz Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Dumni z Polski.

Projekt „Znani Nieznani” jest realizowany przy pomocy Fundacji PZU.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl