fot. sxc.hu

Rusza akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” zorganizowana przez Caritas Polska

W piątek rusza akcja Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Patrole warszawskiej Straży Miejskiej będą dowoziły gorące posiłki, koce, skarpety i śpiwory osobom bezdomnym, które przebywają zimą poza schroniskami. Akcja potrwa do końca lutego przyszłego roku.

Ewangeliczną misją Kościoła jest okazywanie miłosierdzia, szczególnie osobom biednym. Bezdomność to najbardziej dramatyczna odmiana ubóstwa – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Staramy się pomagać powstać tym osobom z marginesu zarówno przez pomoc doraźną, jak i pomoc długofalową. (…) Chcemy przywracać godność. Chcemy dać szansę na powrót do normalności. Chcemy uwrażliwiać naszych obywateli właśnie na los tych najbardziej potrzebujących – zaznaczył ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym patrole Straży Miejskiej wyruszają do osób bezdomnych, które są poza schroniskami. W ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” otrzymają rzeczy potrzebne na przetrwanie pierwszych tygodni zimy – ciepłą zupę, termosy i koce.

– W niedalekiej przyszłości – myślę, że nawet jeszcze w grudniu – kupimy ciepłe, nieprzemakalne rękawice, skarpety i czapki – powiedział Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.

Pomoc jest potrzebna szczególnie, kiedy robi się zimno i nastaje wieczór.

– Kiedy przychodzi wieczór, noc, wszystkie problemy ludzi bezdomnych –samotność, poczucie odrzucenia, krzywdy, nieobecności – narastają. Wtedy patrole przed zachodem słońca przywożą gorący posiłek i trochę ciepła ludzkiego, dają taką obecność drugiego człowieka – wskazał Janusz Sukiennik.

W ubiegłym roku w ramach akcji z pomocy w skorzystało ok. 500 osób bezdomnych, które przebywały poza schroniskami i noclegowniami.

– Dzisiaj takich miejsc jest 121 i w tych miejscach przebywa 300 osób. Biorąc pod uwagę tendencje z lat poprzednich, mogę powiedzieć, że tych miejsc na terenie Warszawy będzie ok 160, a liczba osób w nich znajdujących się przekroczy pół tysiąca – podkreślił Grzegorz Staniszewski ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce liczba bezdomnych przekracza 30 tysięcy i może być większa. Najwięcej takich osób jest w województwie mazowieckim – ponad 4,2 tysiąca. W samej stolicy jest blisko 2,5 tys. bezdomnych.

– Nie bójmy się pomagać, nie bójmy się zwracać uwagi, nie bójmy się, że czymś się zarazimy. Jako strażnik z 26-letnim stażem nic mnie nie spotkało, niczym się nie zraziłem. W pieśni kościelnej są piękne słowa: „Zatrzymaj się, zauważ swego brata” – powiedział st. insp. Alfred Paplak ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy

Każdy z nas może włączyć się w akcje „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Wystarczy wysłać sms o treści ZIMNO na numer 72052. Koszt smsa to 2,46 zł. Ta niewielka kwota może bardzo pomóc drugiemu człowiekowi.

TV Trwam News

drukuj