fot. PAP

Ruch Palikota zmienił nazwę na Twój Ruch

W niedzielę odbył się kongres założycielski formacji. Nową partię tworzą – obok Ruchu Palikota – m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy, „ludzie Unii Lewicy”, „Partia Demokratyczna” i SdPl. Janusz Palikot wyraził nadzieję, że do nowej formacji dołączy też w przyszłości wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Lider nowej platformy mówił, że przed jej członkami gigantyczne zadanie, Polska ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego. Partia opowiada się za powstaniem europejskiej federacji, której podmiotem byłyby państwa narodowe. Postuluje też nieobecność symboli religijnych w przestrzeni instytucji publicznych.

Prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, powiedział że zbliżają się wybory; część polityków jest zaniepokojona tym, że może nie dostać się na listy i ich kariera polityczna dobiegnie końca. Z drugiej strony następuje powolny rozpad partii rządzącej i to właśnie powoduje, że pojawiają się nowe inicjatywy na polskiej scenie politycznej.

– Z jednej strony są przegrupowania na lewicy. Wyraźnie pan Palikot stał się obciążeniem, więc stara się jakby ukryć. Na pewno nowa partia nie będzie jego imienia. To bardzo pozytywny objaw, że Polacy wreszcie są w stanie racjonalnie ocenić tego polityka. Mam nadzieję, że to koniec tego rodzaju inicjatyw. Po prawej stronie mamy nieudaną próbę stworzenia partii Polska Jest Najważniejsza, która de facto nigdy tak naprawdę nie zaistniała na polskiej scenie politycznej. No i mamy Jarosława Gowina, który dzisiaj skupia na sobie uwagę opinii publicznej, więc może różne odłamowe grupy będą się wokół niego się gromadziły – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

Polska jest bardzo mocno podzielona wokół jasnych kryteriów – dodaje profesor.

– Jest pytanie, czy one rzeczywiście są w stanie zaistnieć, jako znaczące siły polityczne. Myślę, że nie, że najlepsze czasy dla Palikota i jego towarzyszy już minęły i nawet jeżeli doda się do tego jakichś odłamowców z SLD to już nie przyciągnie dużej części elektoratu, jak udało się osiągnąć Palikotowi w 2011 r. – dodał prof. Zdzisław Krasnodębski.

Podczas kongresu partii Twój Ruch zaprezentowano też nowe pomarańczowo-niebieski logo formacji. Warto zauważyć także, że gośćmi zjazdu byli też m.in. redaktor naczelny tygodnika „Nie” – Jerzy Urban, a także pisarka, satyryk – Maria Czubaszek, która, jest autorem nazwy nowej formacji.

RIRM

drukuj