fot. Marta Kralisz

Rozpoczynają się VII Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Rozpoczynają się VII Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Podczas tej edycji organizujący je Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego będzie świętować setną rocznicę powstania.

W planie trzydniowego wydarzenia są m.in. widowiskowe pokazy musztry konnej oraz Mazowieckie Kwalifikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari. W ramach Dni Kawaleryjskich w podwarszawskim Umiastowie odbywają się zawody Militari w ujeżdżaniu. Kawalerzyści mierzyć będą się również w takich konkurencjach jak m.in. władanie szablą i lancą.

– Zawody Militari w swojej formie nawiązują do przedwojennych zawodów armii, w których byli reprezentanci wszystkich pułków kawalerii – były to 3 pułki szwoleżerów, 27 pułków ułanów i 10 pułków strzelców konnych. Ogromna grupa, z której każdy z tych pułków chciał się wyróżnić. Ich oficerowie, reprezentanci startowali w zawodach armii, których głównym celem było wtedy podnoszenie poziomu wyszkolenia kawalerii. My dzisiaj oczywiście nie spełniamy już roli militarnej. Naszym celem jest głównie kultywowanie tradycji i propagowanie sportu jeździeckiego, a zawody Militari są dziś najbardziej złożonymi zawodami hipicznymi, jakie organizuje się w Polsce – opowiedział starszy szwoleżer kawalerii ochotniczej Konrad Opałko, rzecznik Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie potrwają do niedzieli. Pierwszy dzień wydarzenia zakończą otwarte kawaleryjskie zawody strzeleckie o Puchar stulecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Ożarowie Mazowieckim.

RIRM

drukuj