Rosyjski obwód włodzimierski: kolejna porażka gubernatora z Jednej Rosji

Dotychczasowa gubernator obwodu włodzimierskiego, Swietłana Orłowa, naznaczona na to stanowisko przez Putina w 2013 r., przegrała drugą turę wyborów regionalnych w obwodzie włodzimierskim. Zwycięzcą został Władimir Sypiagin z populistyczno-nacjonalistycznej LDPR.

Władimir Sypiagin uzyskał 57,03 proc. oddanych głosów – podała dzisiaj nad ranem regionalna komisja wyborcza we Włodzimierzu, po podliczeniu wszystkich oddanych głosów.

Jego rywalka, gubernator Swietłana Orłowa zdobyła 37,46 proc. głosów.

Wynik drugiej tury głosowania jest o tyle zaskakujący, że po pierwszej turze głosowania liderem wydawała się być właśnie 64-letnia Swietłana Orłowa, która 9 września uzyskała 36,42 proc. głosów. Władimir Sypiagin uzyskał zaś w pierwszej turze 31,19 proc. głosów.

Rosjanie mają jednak wyraźnie dosyć rządzącej Jednej Rosji. Podobnie jak w Kraju Chabarowskim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie urzędujący gubernator Wiaczesław Szport, reprezentujący rządzącą partię Jedna Rosja, przegrał w niedzielę wybory regionalne na korzyść Siergieja Furgała wywodzącego się z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), w obwodzie włodzimierskim również zwyciężył kandydat z partii kierowanej przez Władimira Żyrinowskiego.

Gubernator Orłowa w ostatnim czasie publicznie poparła planowane przez rząd Rosji podniesienie wieku emerytalnego – kroku bardzo niepopularnego w społeczeństwie, podczas gdy wielu szefów regionów wstrzymało się od publicznych wypowiedzi na ten temat.

Władimir Sypiagin oświadczył dzisiaj, że przystępuje do tworzenia zespołu, z którym zamierza kierować tym położonym w centrum europejskiej części Rosji (200 km na wschód od Moskwy) obwodem.

„Zespół to najważniejsza sprawa. Proces jego tworzenia już trwa. Zaczął się zresztą już jakiś czas temu. Zrąb ekipy został określony wcześniej, teraz tylko wprowadzam korekty sytuacyjne. Już wiem, jak ten zespół powinien wyglądać” – zaznaczył w wypowiedzi dla agencji TASS.

Członek Centralnej Komisji Wyborczej Rosji Aleksandr Kiniew, który obserwował wybory na miejscu – w obwodzie włodzimierskim, ocenił w wypowiedzi dla TASS, że tamtejsza kampania w wyborach regionalnych „była jedną z najuczciwszych i najczystszych w całej Rosji”.

Wbrew wcześniejszym planom nie doszło w niedzielę do drugiej tury wyborów gubernatora w Republice Chakasji. Kandydat Jednej Rosji, p.o. gubernatora Wiktor Zimin wycofał się z wyborów po pierwszej turze. Według mediów rosyjskich nastąpiło to na skutek nacisków Kremla.

Druga tura wyborów odbędzie się w Chakasji 7 października i zmierzą się w niej kandydaci KPRF i pozostałej z czterech zasiadających w parlamencie Rosji partii (obok Jednej Rosji, KPRF i LDPR) – lewicowej Sprawiedliwej Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl