fot. PAP/EPA

Rosyjska FSB: zatrzymano domniemanego sprawcę zamachu w Petersburgu

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w sobotę o zatrzymaniu mężczyzny podejrzanego o zorganizowanie i przeprowadzenie zamachu bombowego na supermarket w Petersburgu – podały rosyjskie agencje prasowe.

FSB w oświadczeniu przekazała, że do zatrzymania doszło w sobotę, a mężczyzna był później przesłuchiwany. Nie ujawniono tożsamości zatrzymanego ani informacji o motywach ataku. Na razie nieznane są też szczegóły samego zatrzymania.

Agencja dpa przypomina, że krótko po środowym zamachu, w którym rannych zostało 13 osób, w internecie krążyły niezweryfikowane nagrania wideo z kamer monitoringu, które pokazywały młodego mężczyznę jako sprawcę. Miał on umieścić torbę z materiałami wybuchowymi w szafce do przechowywania rzeczy klientów, a następnie opuścić sklep.

Już dzień później prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wybuch w supermarkecie był atakiem terrorystycznym. Polecił on służbom bezpieczeństwa, aby podczas zatrzymywania terrorystów postępowały zgodnie z prawem, ale jeśli życie funkcjonariuszy jest zagrożone, zabili terrorystów na miejscu.

W piątek wieczorem do zamachu przyznała się dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie, nie przedstawiła jednak dowodów na poparcie tego twierdzenia.

PAP/RIRM

drukuj