gostynin.lodz.lasy.gov.pl

„Rosnę z drzewkiem” – Nadleśnictwo Gostynin rozdaje przedszkolakom sadzonki drzew

Akcję „Rosnę z drzewkiem” ogłosiło ponownie Nadleśnictwo Gostynin. Bezpłatne sadzonki drzew dostaną dzieci, które rozpoczną naukę w szkołach podstawowych. Od pierwszej akcji 15 lat temu przekazano w ten sposób ok. 2 tys. roślin.

Wraz z sadzonkami drzew, przedszkolaki otrzymują też pamiątkowy dyplom, w którym mogą wraz z rodzicami zapisywać ważne wydarzenia ze swego życia.

Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz, akcja „Rosnę z drzewkiem” jest tam organizowana już po raz 16. we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym – w tym czasie dzieciom z okolicznych przedszkoli przekazano ok. 2 tys. sadzonek drzew.

„Rozdajemy sadzonki drzewek liściastych, które dzieci mogą zasadzić choćby w sąsiedztwie swego domu. Do tej pory były to sadzonki lipy dla dziewczynek i dębów dla chłopców. Wraz z sadzonkami, tradycyjnie już, dzieci otrzymują pamiątkowy dyplom, w którym przez kolejne lata mogą zapisywać wszystkie ważne wydarzenia ze swego życia i z życia drzewa, które zasadziły” – powiedział.

Jak podkreślił, ideą akcji „Rosnę z drzewkiem” jest upamiętnienie nowego etapu w życiu dzieci, które kończą właśnie edukację przedszkolną i wkrótce rozpoczną szkolną, a także zazielenienie najbliższej im okolicy oraz zwrócenie uwagi na otaczającą ich przyrodę.

„Mamy uczestnika pierwszej edycji akcji, który wraz ze swą mamą zasadził drzewko 15 lat temu. Obecnie jest już studentem. Gdy był jeszcze dzieckiem, wpisy do dyplomu, jaki od nas otrzymał, skrupulatnie umieszczała jego mama. Teraz ten pamiętnik prowadzi on sam, odnotowując w nim najważniejsze wydarzenia ze swego życia i jednocześnie obserwacje tego, co dzieje się z drzewem” – wskazał Jacek Liziniewicz.

Inaugurując tegoroczną edycję akcji „Rosnę z drzewkiem”, Nadleśnictwo Gostynin zaznaczyło, że ze względu na trwającą epidemię koronawirusa oraz związane z tym obostrzenia, sadzonki drzew po ustaleniach z dyrekcją przedszkoli zostaną dostarczone bezpośrednio do placówek; chętni mogą zgłaszać się do 5 czerwca.

Nadleśnictwo Gostynin wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Położone jest na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Jego zasięg terytorialny wynosi ponad 531 km kw. Lasy tego nadleśnictwa należą do leśnego Kompleksu Promocyjnego o nazwie Lasy Gostynińsko-Włocławskie, rozciągającego się wzdłuż doliny środkowego odcinka Wisły.

PAP

drukuj