fot. wikipedia

Lublin: Muzeum Lubelskie zostanie przekształcone w Muzeum Narodowe

Muzeum Lubelskie w Lublinie zostanie przekształcone w Muzeum Narodowe. Zapowiedział to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Częścią tej placówki będzie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.  

Muzeum Lubelskie to jedno z największych muzeów na wschodzie Polski. Od 1957 r. jego główną siedzibą jest Zamek Lubelski z unikalnym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej – Kaplicą Trójcy Świętej. W niej podziwiać można zespół fresków fundacji króla Władysława Jagiełły.

– Fresków bezcennych, które pokazują styl bizantyński umieszczony we wnętrzu gotyckim – wskazał dr Arkadiusz Adamczuk, historyk sztuki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jak powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego, muzeum w swoich zbiorach posiada ponad 173 tys. eksponatów z wielu dziedzin.

– Od malarstwa, wielkiego malarstwa naszego mistrza Jana Matejki z obrazem Unia Lubelska, po Leona Wyczółkowskiego, po wielu innych naszych malarzy jak Jacka Malczewskiego, a także inne eksponaty, numizmaty, judaiki – podkreślał Jarosław Stawiarski.

Czyli rzeczy, które są dziedzictwem Lubelszczyzny i całego kraju. 15 maja, zgodnie z zarządzeniem ministra kultury, Muzeum Lubelskie zyska rangę Muzeum Narodowego. Początkowo będzie ono prowadzone wspólnie przez ministerstwo i samorząd województwa lubelskiego. W przyszłości stanie się samodzielną instytucją, pod jurysdukcją resortu.

– Ranga muzeum narodowego spowoduje to, że te eksponaty będą w  bardzo dobrych rękach – zaznaczył marszałek województwa lubelskiego.

To słuszna decyzja, która powinna być podjęta już dawno – akcentował historyk sztuki dr Arkadiusz Adamczuk.

– To muzeum w pełni zasługuje na taki status. Zbiory tego muzeum, to, co tam możemy obejrzeć jest bardzo istotne zwłaszcza w naszym regionie, gdzie w pobliżu nie mamy jakiś innych, większych kolekcji dzieł sztuki – podkreślił dr Arkadiusz Adamczuk.

Do końca roku 2020 ma się zakończyć prowadzona obecnie modernizacja i rozbudowa Muzeum Lubelskiego, dzięki czemu powierzchnia wystawiennicza zwiększy się  o ok. 300 metrów kwadratowych.

TV Trwam News

drukuj