fot. minval.az

Rosja: Zwarcie elektryczne przyczyną wybuchu pożaru w rosyjskiej jednostce podwodnej na Morzu Barentsa

Znana jest przyczyna wybuchu pożaru w rosyjskiej jednostce podwodnej na Morzu Barentsa. Ministerstwo Obrony informuje, że było to zwarcie elektryczne. Na pokładzie zginęło 14 marynarzy.

Informacje na temat śmierci 14 rosyjskich marynarzy podano dzień po wybuchu pożaru. Znane są nazwiska ofiar i przyczyny tragedii.

– Żeglarze na pokładzie byli wyjątkowymi ekspertami wojskowymi, wysokiej jakości profesjonalistami, którzy prowadzili ważne badania hydrosfery Ziemi. Siedmiu z nich to kapitanowie pierwszej rangi, troje – drugiej rangi, dwóch z nich było odznaczonych tytułem Bohatera Rosji. Zabici oficerowie otrzymają odznaczenia państwowe, a Ministerstwo Obrony zapewni rodzinom niezbędną pomoc i wsparcie – powiedział Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji.

Władze Rosji zapowiedziały, że szczegółowe informacje dotyczące wypadku są tajemnicą państwową i nie zostaną ujawnione. Minister obrony poinformował, że statek był zasilany energią jądrową, a przyczyną pożaru było zwarcie elektryczne w przegrodzie akumulatorów. Ze względu na duże stężenie wodoru ogień szybko się rozprzestrzenił.

– Załoga łodzi podwodnej zachowała się bohatersko w krytycznej sytuacji. Ewakuowali najpierw pracownika przemysłu cywilnego z komory spalania i zamknęli za nim wejście, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia. Walczyli o przetrwanie statku. Poświęcili swoje życie, aby wyeliminować źródło ognia. Uratowali swoich towarzyszy i łódź podwodną – podkreślił Siergiej Szojgu.

W Rosji odbywają się nabożeństwa żałobne upamiętniające 14 zmarłych marynarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj