Reżyser Antoni Krauze spoczął na cmentarzu w Falenicy

Reżyser Antoni Krauze został we wtorek pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Falenicy. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, a także m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski oraz minister Adam Kwiatkowski, który reprezentował prezydenta RP.

Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, który przewodniczył uroczystościom pogrzebowym na cmentarzu, podkreślił, że Antoni Krauze mówił ze szczególną intonacją zwłaszcza „o sprawach najważniejszych, o sprawach duszy, o sprawach bożych”.

„I o sprawach Polski, ze szczególnym akordem Smoleńska, który wypełnił ostatnie lata jego życia” – powiedział duchowny.

„Gdy stajesz tutaj, pamiętaj, przywołuj jego spojrzenie, które potrafił tak utkwić w człowieku, że miało się wrażenie, że zaczerpnąć chce gdzieś z głębi, a potem na chwilę odchylał wzrok, jakby chciał wysmakować to spojrzenie i to spotkanie” – zwrócił się ks. abp Andrzej Dzięga do zebranych, wspominając zmarłego.

 „Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony” – napisał Prezydent, który odznaczył reżysera pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. List w imieniu Andrzeja Dudy odczytał, podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauzego, minister w KPRP Adam Kwiatkowski.

***

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Antoniego Krauzego

Szanowni Państwo!

Żegnamy dzisiaj śp. Antoniego Krauzego. Łącząc się w bólu z najbliższymi Zmarłego, skłaniamy głowy przed znakomitym reżyserem i scenarzystą, twórcą zasłużonym dla polskiej sztuki filmowej. Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, a jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi, obdarzonemu prawdziwą odwagą i siłą charakteru.

Śp. Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w swojej pracy artystycznej, jak i poza nią. Przede wszystkim zawsze dążył do prawdy. Szukał jej, żył nią. Wiedział, że miewa ona różne oblicza. Że często trzeba wewnętrznej siły, aby przyjąć ją do wiadomości – a tym bardziej by mówić o niej innym.

Jako dokumentalista oraz autor filmów fabularnych kreślił sugestywne, poruszające obrazy ludzi i ich czasów. Z głęboko humanistycznym szacunkiem i uczciwością opowiadał o osobach, społecznościach, zdarzeniach i zjawiskach, które traktowano często niesprawiedliwie i z pogardą. Budził refleksję i wzruszenie opowiadając historie zwykłych ludzi oraz polską historię najnowszą – pełną epizodów, które dla wielu są albo powinny być gorzkim wyrzutem sumienia. Szczególnie ostatnie dwa obrazy śp. Antoniego Krauzego jawią się jako artystyczny i patriotyczny testament Zmarłego.

Poświęcony Grudniowi 1970 Czarny czwartek oraz Smoleńsk, film o największej tragedii w powojennych dziejach Polski, niosą ważne, ponadczasowe przesłanie. Osiem lat temu zmierzający do Katynia śp. Prezydent Lech Kaczyński ujął je w słowa: Kłamstwo dzieli ludzi i narody. (…) Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość.

Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony.

Cześć Jego pamięci!

 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

***

Na cześć reżysera podczas uroczystości pogrzebowych oddano salwę honorową. Uczczono go także oklaskami.

Antoniego Krauzego podczas państwowych uroczystości żegnali także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, były szef MON Antoni Macierewicz, posłowie Andrzej Melak i Marcin Święcicki, posłanka PiS Małgorzata Wassermann, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku Ewa Błasik, prezes TVP Jacek Kurski, kabareciarz Jan Pietrzak, dziennikarz Jan Pospieszalski oraz filmowcy: aktorka Ewa Fido, producent Maciej Pawlicki oraz reżyserzy Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi i Robert Gliński.

***

Antoni Krauze urodził się w styczniu 1940 r. w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od 1968 roku był związany ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego podczas kręcenia filmu „Struktura kryształu”.

Sam łącznie wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. Do najbardziej znanych spośród nich należą: „Monidło”, „Meta”, „Zaklęty dwór”, „Party przy świecach”, „Prognoza pogody”, „Dziewczynka z Hotelu Excelsior”, „Akwarium”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” i „Smoleńsk”.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. W 1981 roku otrzymał nagrodę specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za film „Meta”, siedem lat później uhonorowano go specjalną nagrodą jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

Za „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, filmową rekonstrukcję masakry robotników w Stoczni Gdańskiej w czwartek 17 grudnia 1970 roku, otrzymał w 2011 roku Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) podczas 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Antoni Krauze zmarł w ubiegłą środę, w wieku 78 lat.

PAP/RIRM/prezydent.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl