fot. wikipedia

Resort infrastruktury przedstawił propozycje regulujące m.in. kwestie poruszania się hulajnogami elektrycznymi 

Hulajnogi elektryczne będą musiały poruszać się drogami dla rowerów. Tylko w przypadku, gdy nie będzie takiej drogi, użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą mogli jeździć po chodnikach. Będą jednak zobowiązani ustąpić miejsca pieszym. Takie zasady zawiera pakiet propozycji ws. uregulowania zasad ruchu urządzeń transportu osobistego, który przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury.

W Europie na razie jedynie Belgia, Norwegia i Dania uregulowały problem urządzeń transportu osobistego – przypomniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dosyć zaawansowane prace w rozwiązaniu tego problemu są już w Hiszpanii, w Niemczech oraz we Francji.

– Dołącza do nich Polska z określeniem otoczenia prawnego, z zidentyfikowaniem, czym są urządzenia transportu osobistego, z określeniem, gdzie mogą się poruszać, z określeniem, jakim warunkom technicznym mogą odpowiadać oraz z określeniem, kto i w jaki sposób może z nich korzystać – wyjaśnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Projekt nowych przepisów przewiduje, że hulajnogą będzie mogła poruszać się tylko jedna osoba i będą z niej mogły korzystać osoby w wieku od 10 do 18 lat, pod warunkiem wyrobienia karty rowerowej. Powyżej 18. roku życia nie będzie obowiązku posiadania takiej karty. Użytkownicy hulajnogi elektrycznej w Polsce będą mieli takie same prawa i obowiązki jak rowerzyści.

– Będą zobowiązani do poruszania się infrastrukturą rowerową, czyli drogą dla rowerów, przejazdami dla rowerzystów, pasem ruchu dla rowerów. Jeżeli nie będzie to możliwe, to dopuszczamy korzystanie z jezdni, ale pod warunkiem, że prędkość na jezdni nie będzie wyższa niż 30 km na godzinę – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Kierujący urządzeniami transportu osobistego będzie musiał „poruszać się po chodniku powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”. Urządzenia transportu osobistego będą musiały spełniać następujące kryteria: szerokość nieprzekraczająca w ruchu 90 cm, długość nieprzekraczająca 1,25 m, masa własna nieprzekraczająca 20 kg i prędkość ograniczona do 25 km/h. Poruszający się hulajnogami, które są napędzane siłą mięśni, będą nadal traktowani jak piesi.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl