Rekonstrukcja walk o Poznań

Widowisko historyczne „Bitwa o Poznań” odbędzie się w niedzielę w Poznaniu. Rekonstruktorzy przygotowali m.in. pokaz próby ewakuacji żołnierzy niemieckich z Fortu Winiary w 1945 r.

Udział w widowisku zapowiedziało ok. 200 rekonstruktorów z Polski, Rosji i Niemiec. „Bitwa o Poznań” – wielka rekonstrukcja walk w 69 rocznicę zakończenia walk o Poznań nie odbędzie się w tym roku – jak zwykle – w Parku Cytadela, lecz na boisku piłkarskim Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Powodem zmiany miejsca inscenizacji są… nietoperze, które zimują na terenie Cytadeli. Organizatorzy widowiska nie chcąc zakłócać trwającego snu zimowego tych zwierząt – przenieśli rekonstrukcję walk w inne miejsce.

„W związku ze zmianą miejsca, pokażemy walki, które toczyły się równolegle do tych, które miały miejsce na Cytadeli. Będzie to próba ewakuacji żołnierzy niemieckich w kierunku północnym w celu przegrupowania i ewentualnej kontynuacji walk” – powiedział Krzysztof Jankowiak, jeden z organizatorów widowiska.

Podczas rekonstrukcji zobaczyć będzie można pokaz wyrzutni rakietowej BM-13. „To radziecka wyrzutnia na podwoziu amerykańskiej ciężarówki. Była ona używana w trakcie walk o Poznań, ostrzeliwano nią m.in. Cytadelę” – zaznaczył Jankowiak. Zostanie też zaprezentowany czołg IS-2, wypożyczony na tę okazję ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Na widowisko złożą się też specjalne efekty pirotechniczne. „Będą to symulacje ostrzału samolotów i czołgu oraz ostrzału artyleryjskiego” – powiedział Jankowiak. Organizatorzy spodziewają się, że widowisko historyczne obejrzy kilka tysięcy osób. W niedzielę, w samo południe, przy Pomniku Bohaterów, zostanie oddany hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r. 18 lutego 1945 rozpoczęło się natarcie. Walki o Poznań trwały pięć dni. Oprócz żołnierzy radzieckich do boju stanęło blisko dwa tysiące poznaniaków.

W walkach o Poznań zginęło ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, połowa podczas szturmu Cytadeli. Poległo także około 700 mieszkańców.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl