RCB: dwie osoby zmarły z powodu zatrucia czadem

67-letnia mieszkanka Torunia i 13-letnia dziewczynka z Margonina w Wielkopolsce to kolejne ofiary zatrucia tlenkiem węgla – poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku października 2017 roku odnotowano 68 zgonów spowodowanych czadem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaapelowało w poniedziałek na Twitterze o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. „Pamiętaj, #czad jest gazem śmiertelnym. Nazywany jest cichym zabójcą. Jest bezbarwny i bezwonny” – przypomniano.

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się czadzie, mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

W wyniku działania czadu dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie nim sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl