fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ratowanie firm

Przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą aplikować o pomoc w Agencji Rozwoju Przemysłu. Chodzi o te firmy, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne. Trwa nabór wniosków o wsparcie w ramach rządowego programu „Polityka Nowej Szansy”.

„Polityka Nowej Szansy” to kolejna pomoc rządu skierowana do przedsiębiorców. Program został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i jest notyfikowany przez Komisję Europejską. O wsparcie mogą ubiegać się właściciele firm, które są już w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo  firm, które stanęły wobec groźby likwidacji. Program zakłada, że w kolejnych 10 latach na wsparcie dla przedsiębiorców będzie możliwość wykorzystania do 120 mln zł rocznie.

– Ale wielkość tych środków w roku 2020 będzie zwiększona o kwotę co najmniej 600 mln zł, które będą pochodziły z funduszu covidowego  i w szczególności wesprą tych przedsiębiorców, którzy będą wymagali działań naprawczych z powodu negatywnych następstw pandemii –  zaznacza Paweł Kolczyński z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Pomoc dedykowana jest dla mikro, małych, średnich, a także dużych przedsiębiorstw.

– Z tą różnicą, że pomoc dla każdego dużego przedsiębiorcy będzie wymagała dodatkowej, indywidualnej notyfikacji przez KE – mówi  wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Środki będą mogły być udzielane w trzech formach. Będą dostępne w formie pożyczki, inwestycji kapitałowej lub obligacji. Wnioski o pomoc można składać w Agencji Rozwoju Przemysłu.

TV Trwam News

drukuj