fot. flickr.com

Raport UNICEF: W Polsce odnotowano największy spadek ubóstwa wśród dzieci spośród 39 badanych państw

UNICEF podał w raporcie, że w Polsce odnotowano największy spadek ubóstwa wśród dzieci spośród 39 badanych państw Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Porównując lata 2012-2014 do lat 2019-2021, ubóstwo wśród dzieci w naszym kraju spadło o 38 proc. i jest obecnie na poziomie 14 procent. UNICEF zauważył, że w walce z tym zjawiskiem najlepiej radzą sobie Polska i Słowenia, a za nimi plasują się Łotwa i Korea Południowa.

Była minister rodziny, europoseł Elżbieta Rafalska, powiedziała, że jest to efekt programów społecznych wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

– Podczas prac programowych wiedzieliśmy, że musimy od nowa zbudować silną, dobrą i kompleksową politykę społeczną. Projekt o wprowadzeniu świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł był złożony jeszcze podczas kampanii wyborczej. To było potężne wsparcie polskich rodzin. Spowodowało to natychmiastowy spadek ubóstwa. Było to widoczne we wszystkich statystykach – wskazała europoseł Elżbieta Rafalska.

Z raportu wynika, że w krajach UE i OECD w ubóstwie żyje 1 na 5 dzieci. UNICEF wzywa rządy do pilnego poszerzenia ochrony socjalnej dzieci, w tym m.in. świadczeń na dzieci i rodziny.

Twórcy raportu wskazali, że z problemem ubóstwa wśród dzieci wyraźnie gorzej radzą sobie niektóre z najbogatszych krajów świata, np. Wielka Brytania, USA i Szwajcaria.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl