fot. wikipedia.org

Rajd Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK

Ponad 200 osób uczestniczy w tegorocznym Rajdzie Pieszym Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”. To już XII edycja tego wydarzenia. Hasłem przewodnim rajdu są słowa: „Bóg, honor i Ojczyzna”.

Rajd rozpoczął się w Kartuzach. Stamtąd uczestnicy wyruszyli do miejscowości Lipusza, gdzie zakończył się pierwszy etap rajdu. Ważnym elementem rajdu jest edukacja historyczna, dlatego też przed wyruszeniem jego uczestnicy zapoznali się z historią żołnierzy wyklętych, a w szczególności żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK.

– Młodzież jest zgrupowana w 21 patrolach. Maszerują przez miejsca związane z działalnością 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, który tu operował latem 46 roku. My to nazywamy dotykaniem historii, młodzież przechodzi przez miejscach związane z walką, gdzie odbywały się koncentracje. Oprócz celów edukacyjnych, takich jak zapoznawanie młodzieży z historią Żołnierzy Wyklętych, celem rajdu jest również pozyskiwanie nowych informacji. Młodzież zbiera relacje, które były dotychczas nieznane, spotyka ludzi, którzy pamiętają tamte czasy. Dzięki temu udało się odtworzyć bardzo wiele starych i zagubionych historii – mówi Robert Jamroz, komendant rajdu i członek stowarzyszenia historycznego im. 5. Wileńskiej Brygady AK.

Organizatorem Rajdu Pieszego Szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki” w Borach Tucholskich jest Stowarzyszenie Historyczne im. 5. Wileńskiej Brygady AK.

 

RIRM 

drukuj