fot. PAP/Radek Pietruszka

Radny PiS: Prezydent Warszawy zbudowała wokół siebie strukturę z osób bez kręgosłupa moralnego

Prezydent Warszawy zbudowała wokół siebie strukturę z osób bez kręgosłupa moralnego – podkreślił warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Lasocki. Polityk odniósł się do sprawy Ewy Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym Ratuszu.

Szefowa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego warszawskiego Ratusza była podporucznikiem Milicji Obywatelskiej, absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego oraz pracownikiem Departamentu PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. To właśnie Ewa Gawor podjęła decyzję o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia w Warszawie zorganizowały środowiska narodowe.

Jak się okazuje, urzędniczka ukrywała fakt, iż  była funkcjonariuszem MSW Czesława Kiszczaka. Sprawę opisuje portal Nieznależna.pl, a do dokumentów źródłowych dotarł dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, prof. Sławomir Cenckiewicz.

– Bardzie wiele przez ostatnich kilkanaście, kilkadziesiąt godzin wybrzmiało na temat p. Gawor, to jest bulwersujące. To, że w żaden sposób mieszkańcy nie mieli jasności w tym, kto zarządza tak bardzo ważnym elementem, jakim jest bezpieczeństwo w mieście. To, że p. Gawor miała decyzyjność w sprawie marszu. To jest coś, co było trzymane pod korcem. Bardzo się cieszę, że zostały pokazane też dokumenty źródłowe m.in. przez prof. Cenckiewicza. Tylko wtedy jesteśmy w stanie doczytać i uzupełnić wiedzę o to, kim są osoby, którymi otacza się p. Gronkiewicz-Waltz. To jest po prostu pewna struktura, którą uplotła wokół siebie p. Hanna Gronkiewicz-Waltz, osób ze wszystkich możliwych stron. To jest osoba, która politycznego kręgosłupa nie ma – mówił Dariusz Lasocki, radny PiS.

Sama Ewa Gawor przyznała, że pod koniec lat 80. skończyła szkołę oficerską i dostała stopień podporucznika Milicji Obywatelskiej. Głos w sprawie zabrał wiceminister sprawiedliwości. Michał Wójcik wskazał, że urzędniczka powinna zrezygnować z funkcji szefowej Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj