fot. sxc.hu

„Puls Biznesu”: rok 2018 będzie rekordowy dla polskiego rynku motoryzacyjnego

Rok 2018 będzie dla polskiego rynku motoryzacyjnego rekordowy – pisze czwartkowy „Puls Biznesu”. Według gazety nabywców może znaleźć nawet 550 tys. nowych aut i przynajmniej dwa razy tyle używanych.

„Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu 2018 r. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, o 10,5 proc. więcej niż rok temu. Tym samym to 39. miesiąc wzrostu z rzędu. Dodatkowo sprzedaż nowych osobówek w czerwcu okazała się najlepszym wynikiem tego miesiąca” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Zdaniem prezesa Exact Systems Pawła Gosa dane wskazują, że sytuacja na rynku sprzedaży samochodów nowych jest stabilna i powinna się utrzymać w drugiej części roku.

Czasopismo podaje, że eksperci Exact Systems zwracają jednak uwagę na niski udział klientów indywidualnych w zakupach oraz wysoką liczbę sprzedaży aut używanych.

„Na jedną nową osobówkę kupioną przez Kowalskiego przypada prawie sześć używanych” – poinformowano.

W pierwszym półroczu 2018 r. tylko co trzeci nowy samochód osobowy został kupiony przez klienta indywidualnego, a w czerwcu – co czwarty. Większość klientów indywidualnych wybiera auta używane.

„Od stycznia do czerwca indywidualnie kupiliśmy 83,6 tys. nowych i aż 460 tys. używanych samochodów osobowych” – wyliczono w „Pulsie Biznesu”.

PAP/RIRM

drukuj