fot. Grupa Azoty Puławy

Puławy: młode sokoły z Zakładów Azotowych zostały zaobrączkowane

Ornitolodzy z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego (LTO) zaobrączkowali trzy młode sokoły, które wykluły się w gnieździe znajdującym na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty Puławy. Ptaki mają ponad tydzień, są zdrowe i piękne – powiedział Sylwester Aftyka z LTO.

Młode sokoły, które wykluły się w Puławach, to dwie samice i samiec.

„W przypadku tej trójki sokołów obrączkowanie było dość proste. Ptaki nie potrafią jeszcze latać i bez kłopotu mogliśmy je złapać, włożyć do woreczka i założyć obrączki obserwacyjne” – wyjaśnił Sylwester Aftyka.

Przedstawiciel LTO zaznaczył, że podczas obrączkowania kluczowy jest czas.

„Obrączki należy założyć bardzo szybko, aby ptaków nie męczyć, nie niepokoić i jak najszybciej odstawić do budki lęgowej” – dodał.

Obrączki zakładane na ptasie nogi charakteryzują danego ptaka i pozwalają go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach.

„W przypadku sokołów wędrownych zakładamy dwie obrączki: żółtą aluminiową i jasnoniebieską z unikalnymi numerami. Kolor żółty oznacza sokoły z populacji miejskiej. Są też obrączki zielone dla ptaków pochodzących z terenów leśnych i czerwone z terenów górskich” – powiedział.

Podczas obrączkowania piskląt udało się zaobrączkować dorosłą samicę.

„To nie było w ogóle planowane, ale gdy wyciągałem pisklaki z budki, ich matka zaatakowała mnie i złapała za rękę. Wtedy ja chwyciłem ją, włożyłem do worka, założyłem obrączki i chwilę potem została wypuszczona” – stwierdził.

Jak ocenił, „pod względem ornitologicznym możemy mówić o wydarzeniu, które ma zasięg ogólnokrajowy, bo schwytanie i zaobrączkowanie dorosłej samicy sokoła jest ekstremalnie trudne i zdarza się bardzo rzadko”.

Para sokołów gniazdujących w Puławach na kominie Elektrociepłowni Grupy Azoty Puławy od 2013 roku miała już ponad 20 młodych. To jedyna para sokołów w regionie puławskim. Druga gniazduje w Lublinie, a dokładnie na elektrociepłowni Wrotków.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl