fot. wikipedia

PSP: Już 53 escape roomy zostały zamknięte

Strażacy skontrolowali już ponad 430 escape roomów. 52 obiekty zostały zamknięte. Funkcjonariusze stwierdzili też ponad 1 tys. uchybień. Karę grzywny nałożono na 40 właścicieli.

Wyniki kontroli pokazują, że strażacy mają średnio 4 zastrzeżenia do jednego lokalu. Działalność, jaką jest escape room można założyć w ciągu jednego dnia. W myśl obecnie obowiązujących przepisów prowadzenie obiektu nie wymaga kontroli oraz opiniowania ze strony straży pożarnej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało odpowiednie regulacje, które zmienią prawo w tym zakresie. Dokument trafił już do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wskazał, że zmiana przepisów w zakresie działalności obiektów typu escape room jest niezbędna.

Dziś potrzebne są nowe przepisy. Escape roomy to wytwór ostatnich 3-4 lat. Tak naprawdę w tej chwili potrzebne są nowe uregulowania, bo powstawały one jako różnego rodzaju działalności gospodarcze. Wiemy, że do tej pory nie musiały one spełniać takich wymogów. Warto o tym mówić szczególnie teraz – przed feriami, że nawet najsprawniejsze państwo czy najlepsze przepisy nie zapobiegną głupocie i chęci łatwego zarobku, jaka dziś wśród wielu osób, które prowadzą tego typu działalność, doprowadziła do tragedii – powiedział Paweł Szefernaker.

Kontrole escape roomów to pokłosie tragicznego pożaru, do którego w miniony piątek doszło w tego typu obiekcie w Koszalinie. Na skutek zatrucia tlenkiem węgla zginęło pięć nastolatek.

Według wstępnych ustaleń prokuratury przyczyną pożaru był ulatniający się gaz z butli gazowej.

RIRM

 

 

drukuj