Przywracanie legalnego Prokuratora Krajowego
Cały czas trwa spór o prokuraturę. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prawowitym Prokuratorem Krajowym – Dariuszem Barskim. W czasie rozmowy omawiano różne scenariusze zapewnienia powrotu prokuratora do urzędowania. Jednym z nich jest stworzenie w Kancelarii Prezydenta miejsca, gdzie swoje obowiązki będzie wypełniał Dariusz Barski.
Po piątkowym wyroku Sądu Najwyższego stwierdzającym wprost, że Dariusz Barski jest Prokuratorem Krajowym, prokurator chciał wrócić do pełnienia swoich obowiązków. W poniedziałek nie został on jednak wpuszczony do swojej siedziby. W liście otwartym Dariusz Barski skierował konkretne żądanie do ministra sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara.
– (Napisałem – radiomaryja.pl), aby dopuścił mnie po prostu do sprawowania moich obowiązków i nic więcej. To jest mój obowiązek, aby podjąć swoje zadania jako Prokurator Krajowy – oznajmił Dariusz Barski.
Prokurator Krajowy nie doczekał się odpowiedzi.
We wtorek w tej sprawie Dariusza Barskiego przyjął prezydent.
Prezydent @AndrzejDuda spotkał się dziś w Pałacu Prezydenckim z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim.
Po spotkaniu Prezydent przekazał, że obecne działania Premiera Donalda Tuska i Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zagrażają wszystkim postępowaniom prowadzonym przez… pic.twitter.com/bul8QLN8CL
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 1, 2024
Po spotkaniu Andrzej Duda podkreślił, że powołanie Dariusza Korneluka przez ministra Adama Bodnara na stanowisko Prokuratora Krajowego odbyło się z pogwałceniem prawa, wobec czego to Dariusz Barski był i jest legalnym Prokuratorem Krajowym.
– Rozważamy w tej chwili spokojnie jakimi metodami – zgodnymi z obowiązującym prawem – możemy rzeczywiście przywrócić praworządność, tzn. to, co powinno być: że funkcja Prokuratora Krajowego będzie mogła być swobodnie i zgodnie z prawem wykonywana przez pana Dariusza Barskiego – poinformował Andrzej Duda.
Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła Telewizja Trwam, jedną z takich metod byłoby wyznaczenie w Kancelarii Prezydenta miejsca, gdzie będzie urzędował Dariusz Barski jako Prokurator Krajowy.
Jak analizowała prof. Anna Łabno, konstytucjonalista z Akademii Tarnowskiej, takie rozwiązanie po raz kolejny zasygnalizowałoby łamanie prawa przez obecną władzę, ale nie rozwiązałoby realnych problemów. Wszystkie narzędzia pozostałyby w rękach rządu.
– Nie wywołałoby to w aktualnej sytuacji politycznej skutków prawnych. Pamiętajmy, że decyzja, kto faktycznie wykonuje uprawnienia, należy do władzy politycznej i to jest fundamentalne – zwróciła uwagę prof. Anna Łabno.
To rządowi podlega Policja oraz służby specjalne, które zajmują się ściganiem podejrzanych i nie podjęłyby one współpracy z prokuratorem Dariuszem Barskim. Tymczasem coraz więcej sędziów nie uznaje nominatów Adama Bodnara w prokuraturze. Jeden z przykładów opisał mec. Bartosz Lewandowski z Instytutu Ordo Iuris.
„Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, Paweł Dobosz, powołany przed 2018 r., uznał, że wniosek o zastosowanie kontroli operacyjnej złożony przez prokuratora powołanego przez »p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza«, jest złożony przez podmiot nieuprawniony, bowiem Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski!” – napisał prawnik na platformie X.
‼️No to teraz #silnirazem będą mieli szok poznawczy.
Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Paweł Dobosz, powołany przed 2018 r., uznał, że wniosek o zastosowanie kontroli operacyjnej złożony przez prokuratora powołanego przez „p.o. Prokuratora Krajowego” @jacekbilewicz, jest… https://t.co/wXSSyyZ1Rn pic.twitter.com/pdmop3bVlX
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) October 1, 2024
Po piątkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego takich sytuacji może być więcej. Z kolei orzeczenia Sądu Najwyższego są podważane przez liberalno-lewicową koalicję, która za wszelki powstały chaos obwinia rząd Prawa i Sprawiedliwości.
– Czy wy widzicie do czego doprowadziliście? Czy wy, politycy PiS-u, widzicie, jak zrujnowaliście wymiar sprawiedliwości? – pytał wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka.
Opozycja kieruje takie same oskarżenia w stronę obozu władzy.
– Trwa bezprawie, brutalne deptanie prawa, najważniejszych zasad związanych z bezpieczeństwem naszego kraju – ocenił były minister sprawiedliwości, poseł Marcin Warchoł z Suwerennej Polski.
Dla polityków kwestią ważniejszą od dobra obywateli i sprawnego wymiaru sprawiedliwości jest permanentna wojna partyjna – zaznaczył prof. Ryszard Piotrowski.
– Przeciwnicy musieliby się po trosze cofnąć i musieliby dostrzec, że jest coś ważniejszego niż doraźne interesy polityczne i rozbieżne interpretacje prawne – zwrócił uwagę ekspert.
Jednakże obniżenia sporu politycznego przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi nie należy się spodziewać.
TV Trwam News