fot. flickr.com

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA odwiedzi Warszawę; rozmowy z prezydentem i premier

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan podczas wizyty w piątek w Warszawie będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Tematem spotkań będzie m.in. współpraca transatlantycka. Strona polska ma podnieść także kwestię wiz dla Polaków.

Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, w trakcie spotkania Ryana z szefową polskiego rządu omówione zostaną sprawy wspólnej polityki obronnej i współpracy w ramach NATO, m.in. w związku z trwającym procesem umacniania flanki wschodniej Sojuszu.

– Polska podniesie również sprawę zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA – zapowiedział.

Według rzecznika rządu tematem rozmów będzie również współpraca transatlantycka w dziedzinie gospodarczej, w tym w zakresie innowacji i start-upów oraz energetycznej.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że rozmowa prezydenta Dudy z przewodniczącym Izby Reprezentantów i delegacją amerykańskich kongresmenów będzie dotyczyła planów legislacyjnych większości republikańskiej w Kongresie oraz międzynarodowej polityki USA.

– Plan legislacyjny prezydenta Trumpa jest rozbudowany. Prezydent (Duda) będzie chciał dowiedzieć się tego, jakie są plany dotyczące prac Kongresu pod rządami obecnej większości – powiedział Szczerski.

Odnosząc się do polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że widać wyraźnie ewolucję polityki USA w kierunku zdecydowanej obecności tego kraju w polityce międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa.

– Prezydent będzie zabiegał u kongresmenów o sprawy ważne z polskiego punktu widzenia: o wsparcie polityków amerykańskich dla obecności wojsk USA w Polsce i o kwestie polonijne w ramach relacji dwustronnych – powiedział Szczerski.

W zeszłym tygodniu prezydent Duda oficjalnie powitał w Polsce grupę batalionową, która wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu. Obok Amerykanów, którzy są wiodącą nacją stacjonującej w Polsce jednostki, w skład wielonarodowej grupy batalionowej wchodzą żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO w Polsce i krajach bałtyckich potwierdził szczyt NATO w Warszawie w 2016 r.

Polscy obywatele wciąż potrzebują wiz, by udać się do USA, z kolei obywatele amerykańscy mogą podróżować bez wiz do wszystkich krajów UE. Ostatnio kwestię tę podjął Parlament Europejski w przyjętej rezolucji. Europarlament wezwał w niej do czasowego wprowadzenia przez UE wiz dla obywateli państw, które nie przestrzegają zasady wzajemności wizowej z Unią. Stany Zjednoczone to obecnie jedyne państwo trzecie, które nie respektuje zasady wzajemności wizowej z Unią.

Ryan przyjeżdża do Europy na czele delegacji amerykańskich kongresmenów. Według agencji AP w planach delegacji znalazły się także wizyty w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Estonii. Jak podkreśla agencja, celem podróży jest wzmocnienie więzi ekonomicznych i obronnych z partnerami NATO, którzy „ostrożnie spoglądają na Rosję”.

PAP/RIRM

drukuj