pixabay.com

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech: Wzrost antysemickich wypowiedzi i działań ze strony środowisk lewicowych

„Od 7 października obserwujemy wzrost antysemickich wypowiedzi i działań ze strony środowisk lewicowych, niestety także akademickich” – powiedział przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech (ZDJ), Josef Schuster, w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”.

Zagrożenie ze strony obozu skrajnej prawicy nie zniknęło – ostrzegł Josef Schuster.

„Po prostu głos innych jest tutaj mocniejszy. Mówię o tym, ponieważ nas to dotyczy. Chcemy żyć swobodnie w Niemczech, w naszym kraju” – dodał rozmówca „Die Zeit”.

Dla wielu Żydów w Niemczech życie zmieniło się na gorsze od czasu ataków Hamasu, zwłaszcza w Berlinie i w miastach Nadrenii Północnej-Westfalii – zaznaczył Josef Schuster.

„Tam Żydzi noszący jarmułkę lub gwiazdę Dawida na łańcuszku muszą obawiać się zniewagi, a nawet ataku” – wskazał przewodniczący ZDJ.

Josef Schuster skarżył się też na problemy wśród ludności o pochodzeniu migracyjnym ze świata arabskiego i tureckiego.

Przewodniczący ZDJ jest zaniepokojony obojętnością.

„Hamas ogłasza dzień gniewu, rodzice boją się posyłać swoje dzieci do żydowskich przedszkoli lub na zajęcia sportowe, ale wielu ludzi w ogóle to nie obchodzi. Nic nie myślą. Nic nie mówią. Nienawiść do nas ich nie dotyka. Ta cisza jest gorzka” – powiedział Josef Schuster.

Opublikowany w środę przez ZDJ sondaż, który przeprowadzono wśród liderów 98 ze 105 gmin żydowskich w Niemczech, pokazuje, jak bardzo społeczności żydowskie w Niemczech cierpią z powodu zauważalnie rosnącej wrogości – napisał dziennik „Die Welt”. Według ZDJ jedna trzecia społeczności żydowskiej w Niemczech doświadczyła od czasu ataków Hamasu na Izrael 7 października „antysemickich ataków”, do których wliczono np. graffiti czy osobiste obelgi.

Prawie 80 procent liderów społeczności stwierdziło, że od 7 października życie Żydów w Niemczech, a przede wszystkim pokazywanie, że jest się Żydem, wyraźnie stało się bardziej niebezpieczne. Obecna sytuacja doprowadza wiele społeczności do „granic ich możliwości” – pokazało badanie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl