fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste odchodzi w niepamięć. Na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu można sporo zaoszczędzić w ramach udzielanych przez państwo i samorządy terytorialne bonifikat. Trzeba się jednak pospieszyć, bo z roku na rok bonifikaty są coraz niższe.  

Użytkowanie wieczyste to termin, który dotyczy gruntów Skarbu Państwa na terenie miast oraz poza ich terenem, ale włączonych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To także grunty gminne. Z tytułu użytkowania wieczystego Polacy ponosili cykliczne opłaty. Teraz staną się właścicielami gruntów.

– Każdy z Polaków, który ma mieszkanie lub dom, który znajduje się na gruncie i do tej pory był w użytkowaniu wieczystym, stał się właścicielem tego gruntu – wyjaśnił radny Krakowa Stanisław Moryc.

Jeżeli więc nasz dom lub mieszkanie znajdują się na gruntach gminnych lub państwowych w ramach użytkowania wieczystego, powinniśmy oczekiwać lub już otrzymać zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.

– Urzędy miasta muszą wydać zaświadczenia w ciągu 12 miesięcy od dnia przekształcenia – poinformowała Renata Plichta z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w Gdyni.

Zaświadczenia dotyczące gruntów będących własnością Skarbu Państwa wydaje starosta. W przypadku gruntów, którymi włada samorząd terytorialny, będzie to wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu lub zarząd województwa. Dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego stała się tzw. opłatą przekształceniową. Za przekształcenie zapłacimy 20 rocznych opłat przekształceniowych. Ustawodawca i włodarze jednostek samorządowych przewidzieli jednak bonifikaty. W przypadku jednorazowych wpłat może być to nawet 99 proc. kwoty. W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, w pierwszym roku to 60 proc. Z każdym kolejnym bonifikata jest niższa o 10 proc.

– Jeżeli co roku wnosiliśmy opłatę na poziomie 200 złotych, 20 lat to jest  4000 złotych. Mamy 60 proc. bonifikaty, czyli jednorazowo w pierwszym roku w zakresie przekształcenia zapłacimy 1600 zł – tłumaczył Stanisław Moryc.

Właściciel nieruchomości, aby mógł skorzystać z bonifikaty, musi spełnić następujące kryteria.

– Musi być osobą fizyczną, nie może zalegać za opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i za podatek od nieruchomości, która się przekształciła – wskazała Renata Plichta.

Warto więc sprawdzić, czy na pewno otrzymaliśmy zaświadczenie z odpowiednego urzędu, o ile w ogóle przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nas dotyczy. Często podmiotami uprawnionymi do skorzystania z ulgi są spółdzielnie mieszkaniowe i to one dokonują wszystkich formalności, a ulgi uwzględnione są w opłatach spółdzielczych.

TV Trwam News

drukuj