PAP/Darek Delmanowicz

Protest rolników w pobliżu przejścia granicznego w Medyce

Od marca udało się wyeksportować z Polski ponad 3 mln ton zboża. Takie dane przekazał resort rolnictwa. Nie przekonują one jednak wszystkich; zwłaszcza tych, którzy postanowili zablokować drogę krajową niedaleko przejścia granicznego w Medyce na Podkarpaciu.

Wiele magazynów i silosów pęka w szwach, a żniwa coraz bliżej. Rolnicy ze Stowarzyszenia Podkarpacka Oszukana Wieś oraz AgroUnia zaprotestowali. W środę blokowali przejście w Medyce. Chcą m.in. przywrócenia ceł na produkty z Ukrainy, ale nie tylko.

Chcemy obronić naszą produkcję żywności i powiedzieć PiS-owi, żeby przestali nas okłamywać – mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Protestujący podnosili, że rząd obiecał rolnikom wsparcie. Roman Kondrów ze Stowarzyszenia Podkarpacka Oszukana Wieś wskazał, że pilnie potrzebne są pieniądze, które zrekompensują gospodarzom poniesione straty.

Jeden pan minister obiecał, drugi minister, nic nie zostało zrealizowane, to wszystko jest wirtualne – podkreślał Roman Kondrów ze Stowarzyszenia Podkarpacka Oszukana Wieś.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, odpiera zarzuty i zapewnia, że środki, jakich żądają protestujący, będą przed wyborami. Pieniądze z dopłat do zbóż mogą być wypłacane jeszcze w tym miesiącu.

Robię wszystko, co w mojej mocy, żeby jeszcze w czerwcu rozpocząć wypłatę –  akcentował Robert Telus.

Minister podniósł wątpliwości, czy protestujący realnie zabiegają o interes rolników, czy nie wchodzą w politykę. Polska cały czas czeka też na pieniądze z Unii Europejskiej. Do tej pory nie zostały one zatwierdzone. Na pomoc polskim rolnikom ma trafić z tej puli 40 mln euro.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl