Projekt ustawy o Radzie Dialogu trafił do konsultacji 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przesłało do publicznych konsultacji projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Dokument wcześniej uzgodniły związki zawodowe i organizacje pracodawców. 

Resort czeka teraz na opinie resortów, marszałków województw i wojewodów, Głównego Inspektora Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy. Po konsultacjach projekt ma trafić pod obrady rządu i na szybką ścieżkę legislacyjną w Sejmie.

Projekt to dobry krok, ale trzeba poczekać i zobaczyć jak będą realizowane jego założenia – podkreśla poseł Stanisław Szwed, wiceszef Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– To, że powołamy Radę Dialogu, to jeszcze nie oznacza, że dialog będzie w Polsce dobrze funkcjonował. Już w tym projekcie są takie zapisy, że jeżeli związki zawodowe i organizacje pracodawców uzgodnią jakieś stanowisko, czy projekt ustawy, a rząd tego nie zaakceptuje, to tylko będzie musiał uzasadnić dlaczego tego nie robi. Mieliśmy już takie przypadki, że w ramach Komisji Trójstronnej doszło do porozumienia, a rząd go nie uhonorował np. płacy minimalnej czy zwiększenia kryteriów dochodowych przy zasiłkach rodzinnych. Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało, bo ustawa jest ustawą i do tego musi być dobra wola wszystkich stron, aby doszło do porozumienia – powiedział poseł Stanisław Szwed.   

Projekt ustawy zakłada m.in., że pracodawcy i związki zawodowe będą mogły inicjować zmiany w prawie. Będą też miały prawo do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy.

Uchwały rady maja być przyjmowane jednomyślnie. Rada ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział. Powodem było wprowadzenie przez rząd – bez konsultacji ze związkami i pracodawcami – zmian w Kodeksie pracy.

Koszt wprowadzenia ustawy w życie w 2015 r. ma wynieść ponad 5 mln zł, a w kolejnych ok. 7,5 mln. Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl