Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” ruszył do szkół

Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” ruszył do szkół. Jako pierwsza zaprosiła artystów placówka w Budkach w powiecie szydłowieckim. Koncert edukacyjny odbył się tam w piątek 29 listopada. W planach są już kolejne szkoły w całej Polsce. Projekt będzie odbywał się przez cały 2020 rok.

Opery, pieśni, poezja, dramat – to wszystko w wykonaniu gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. Autorski projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” oficjalnie rozpoczął się 9 czerwca bieżącego roku. Projekt ten jest cyklem koncertów, spektakli słowno–muzycznych oraz imprez mu towarzyszących, które odbywały się w całej Polsce i łączy go, podobnie jak twórczość wielkiego polskiego kompozytora, patriotyzm ze sztuką.

– Stanisław Moniuszko to jeden filarów polskiej kultury. Wspaniały nauczyciel, kompozytor i dyrygent. Poznanie jego twórczości to ważny element wychowania młodego pokolenia Jak to zrobić, by dzieci już w podstawówce poznały i polubiły tego wielkiego kompozytora? Mamy na to pomysł – zdradził Robert Grudzień.

Dodał, że będzie to również nauka poprzez zabawę, a jednym z punktów programu spotkania będą ciasteczka Stanisława Moniuszki, przygotowane specjalnie przez szkoły.

Projekt opiera się nie tylko na muzyce wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, dyrektora opery warszawskiej, ale ukazuje także realia czasów, w których żył i tworzył.

– Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę, między powstaniami: listopadowym i styczniowym, i bezpośrednio po nim. Stanisław Moniuszko obok Fryderyka Chopina to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany „Mickiewiczem polskiej muzyki”. Cieszę się, że Sejm ogłosił rok 2019 – w 200. rocznicę urodzin kompozytora – Rokiem Moniuszkowskim – zaznaczył Robert Grudzień.

Rok Moniuszki odbywa się również pod patronatem UNESCO. Autor projektu dodał, że Moniuszko tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową, dbał – podobnie jak Fryderyk Chopin – by polska muzyka powstawała w oparciu o głębokie narodowe korzenie, tworząc prawie 300 pieśni zebranych w śpiewnikach domowych.

Ogólnopolski projekt „Moniuszko i jego czasy” nie ogranicza się do prezentacji twórczości wybitnego artysty, ale odwołuje się do późniejszych wydarzeń i rocznic. Chodzi o przypadające w tym roku: 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej czy 40. rocznicę pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w jeszcze zniewolonej Ojczyźnie,

Projekt Roberta Grudnia to także nawiązanie do wielkiej akcji popularyzatorskiej, podjętej przez światowej sławy śpiewaczkę Marię Fołtyn, która od lat 80. przez festiwale, konkursy i koncerty promowała twórczość wielkiego kompozytora na całym świecie.

– Bardzo cenię talent i twórczość niezrównanej odtwórczyni roli Halki. Niezwykle miłym wspomnieniem od niej jest wpis w książce autobiograficznej, jaką mi podarowała. Na pierwszej stronie napisała, że ten egzemplarz dedykuje „pracuszkowi Robertowi Grudniowi oddana Maria Fołtyn”. Myślę, że rok 2019 i projekt „Moniuszko i jego czasy” to także okazja, by uhonorować i przypomnieć także jej zabiegi. Maria Fołtyn mobilizowała mnie, abym zorganizował duży projekt Moniuszkowski i tak się stało – wskazał Robert Grudzień.

Robert Grudzień/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl