Projekt nowelizacji ws. programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ws. programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Limit budżetu programu w przyszłym roku może wzrosnąć z 941 mln do 1,8 mld złotych.

Zgodnie z nowelą, w latach 2024–2032 rządowe dofinansowanie kredytów 2 procent wzrośnie z około 11,3 mld do ponad 16 mld złotych. Ekonomista prof. Tomasz Rachwał zauważył, że program zwiększył dostępność mieszkań i domów dla polskich rodzin. Dodał jednak, że wyzwaniem nadal pozostaje podnoszenie cen lokali przed deweloperów.

– W związku z tym powinny być realizowane programy, które wspierają stronę podażową, czyli przyczyniają się do zwiększenia liczby inwestycji przez deweloperów i ułatwienia pozyskania gruntów, skrócenia czasu na wszelkie formalności, pozwolenia na budowę, później także odbiory tych budynków, wydzielanie tzw. lokali samodzielnych. Można by poluzować trochę przepisy w sytuacji, w której brakuje mieszkań na rynku, a ceny w wielu miastach są wręcz absurdalnie wysokie – podkreślił prof. Tomasz Rachwał.

O kredyt mogą ubiegać się osoby do 45 roku życia, które nie posiadają własnego mieszkania. Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. dla osoby indywidualnej, a dla małżeństwa lub pary z dzieckiem – 600 tys. złotych. W programie „Bezpieczny kredyt” uczestniczy 13 banków.

Do końca listopada podpisano niemal 45 tys. umów na kredyty hipoteczne o wartości około 18 mld złotych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl