Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej zebrała się na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Członkowie Rady zdecydują o wysokości stóp procentowych. RPP w tym roku obniżyła wskaźnik dwukrotnie – we wrześniu i październiku. W sumie spadły one o 1 punkt procentowy. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 procent.  

Rada Polityki Pieniężnej, podejmując decyzję, bierze pod uwagę m.in. wysokość wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych.

Inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 procent, licząc rok do roku. Tak wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Ekonomista Mariusz Kękuś spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych.

– Poprzednie obniżki stóp procentowych, ich skutek będzie widoczny za dwa-trzy miesiące. Musimy obserwować to, co dzieje się na rynku. Ceny ustabilizowały się. Natomiast hamowanie wzrostu cen towarów i usług, jak widać, jest nieco mniejsze. Eksperci szacują, że w grudniu dynamika cen towarów i usług może wzrosnąć do 7 procent. Należy być ostrożnym i myślę, że taką ostrożność w tym wypadku zachowa Rada Polityki Pieniężnej i nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych – zaznaczył Mariusz Kękuś.

Prace Rady Polityki Pieniężnej z uwagą śledzą kredytobiorcy. Od wysokości stóp procentowych zależy m.in. oprocentowanie części kredytów. Wskaźnik ma także wpływ na oprocentowanie lokat bankowych.

Decyzję RPP ws. wysokości stóp poznamy zapewne w środę. Na czwartek planowana jest konferencja prasowa prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego.

Szef banku centralnego odniesie się do bieżącej sytuacji w ekonomicznej w Polsce.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl