PAP/EPA

Program Team100 objął już 427 sportowców; wśród beneficjentów była m.in. Iga Świątek

Od ponad trzech lat Ministerstwo Sportu i Polska Fundacja Narodowa prowadzi Program Team100. To finansowa pomoc dla młodych, utalentowanych sportowców. Projekt objął do tej pory 427 osób, m.in. tenisistkę Igę Świątek, która w sobotę wygrała turniej WTA w Adelajdzie.

Rywalizacja na najwyższym, sportowym poziomie zawsze wiąże się z dużym nakładem finansowym. Jedną z najkosztowniejszych dyscyplin jest tenis ziemny.

– Tenis jest dyscypliną sportu bardzo drogą. To są przeloty, hotele, opłacenie sztabu trenerskiego – ocenia dziennikarka sportowa, Agnieszka Bialik.

Bez pieniędzy od sponsorów i wsparcia z zewnątrz trudno myśleć o najwyższych celach. Taką finansową szansą dla młodych sportowców jest program Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu Team100 – wskazuje Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

– Celem projektu jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych, utalentowanych sportowców, zawodników, członków kadr narodowych uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie i paraolimpijskie – wyjaśnia Michał Góras.

Sportowcy w ramach programu mogą zdecydować o wykorzystaniu otrzymanych funduszy na refundację wydatków, m.in. na fizjoterapię, dietetykę, suplementację, pomoc psychologiczną, lekarską lub studia.

Obecnie rusza czwarta edycja programu – przypomina wiceminister sportu, Anna Krupka.

– W ciągu trzech lat trwania programu Polska Fundacja Narodowa przeznaczyła 25 mln 770 tys. zł na wsparcia wszystkich beneficjentów – wylicza Anna Krupka.

Na początku wsparcie docierało do stu sportowców.

– W listopadzie 2017 roku było to już 127 sportowców. Od stycznia 2018 roku – 202, a od października 2018 roku jest ich 250. W sumie było to 427 sportowców – wskazuje Michał Góras.

Najbardziej znanymi beneficjentami programu są Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Natalia Maliszewska (łyżwiarstwo szybkie), Jakub Wolny (skoki narciarskie) oraz byli beneficjenci – lekkoatletki Ewa Swoboda czy Sofia Ennaoui. Byłym beneficjentem jest też tenisistka Iga Świątek, która ma już za sobą ogromny sukces.

– To przede wszystkim mistrzyni z kortów Rolanda Garrosa, wielkoszlemowy tytuł, pierwszy w historii polskiego tenisa. Teraz Iga Świątek ma miejsce w czołowej dwudziestce rankingu WTA – przypomina Agnieszka Bialik

Jednak nie tylko Iga Świątek odnosi sukcesy. Beneficjenci Programu Team100 dostarczyli nam już wiele emocji – wskazuje Anna Krupka.

– Zdobywając w czasie wszystkich edycji programu 450 medali, w tym 133 złotych, 128 srebrnych i 189 brązowych – zauważa wiceminister sportu, Anna Krupka.

Na swoją szansę czekają już kolejni beneficjenci Programu Team100. Swoimi karierami mają stać się wizytówką Polski na arenach całego świata, co jest ze sztandarowych punktów programu.

TV Trwam News

drukuj