fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Prof. P. Niwiński: Kandydaci PiS na sędziów TK to osoby wyraziste z uczciwymi poglądami

„Kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego to osoby wyraziste z uczciwymi poglądami” – ocenił prof. Piotr Niwiński, politolog. Wśród kandydatów PiS na sędziów TK jest prof. Krystyna Pawłowicz, prof. Elżbieta Chojna-Duch i Stanisław Piotrowicz. Nominacje wynikają z kończącej się 3 grudnia kadencji trzech sędziów Trybunału. Zaproponowane przez PiS osoby wywołały ostry sprzeciw opozycji.

Prof. Piotr Niwiński uważa, że kandydatury są przemyślane i powinny być trudne do podważenia przez lewicową opozycję.

– Kandydatury przedstawione przez PiS będą trudne do kontestowania przez Konfederację, która obecnie ma swoją reprezentację w parlamencie. Powinno być też trudne do kontestowania – przynajmniej w części – przez lewicową opozycję. Przypominam, pani wiceminister Joanna Chojna-Duch wywodzi się z obozu PO. Te kandydatury są w dużej mierze przemyślane i w dużej mierze powinny gasić wszelkiego rodzaju negatywne komentarze. Czy tak w rzeczywistości będzie? Już w tej chwili widzimy, że nie. Bez względu na to, jakie kandydatury zostałyby przedstawione, opozycja będzie miała swoje zdanie – wskazał Piotr Niwiński.

Kandydatów na sędziów TK wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. W Trybunale zasiada łącznie 15 sędziów.

Sejm wybiera ich na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl