fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Prof. J. Szyszko i min. P. Sałek zaprezentowali publikację nt. pochłaniania CO2 przez lasy i gleby

Prof. Jan Szyszko wspólnie z doradcą prezydenta ds. polityki klimatycznej ministrem Pawłem Sałkiem zaprezentowali w Sejmie publikację naukową dotyczącą ponad trzydziestoletnich badań na temat pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy i gleby.

Ponad trzydziestoletnie badania prowadzone w specjalnym ośrodku w Tucznie wykazały, że można zwiększyć pochłanianie CO2 przez lasy i gleby za pomocą specjalnych działań – wskazuje prof. Jan Szyszko.

– Wykazano i również to zaprezentowano na forum Światowej Organizacji Naukowców, że Polskie Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć dodatkowo za pomocą celowej działalności gospodarczej ponad 42 mln ton CO2 rocznie. Wartość tego jest ogromna – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Projekt Las dla Ludzkości w Tucznie otrzymał certyfikat Światowej Organizacji Naukowców, która zrzesza wybitnych uczonych i noblistów z całego świata. Działania zwiększające pochłanianie CO2 przez gleby i lasy mają kluczowe znaczenie dla interesów Polski – zaznacza doradca prezydenta ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

– Są pewną możliwością ku temu, żeby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, a równocześnie zachować możliwość produkcji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o nasze własne krajowe zasoby indywidualne – mówi Paweł Sałek.

Takie działania dają również możliwość rozwoju obszarów wiejskich oraz zwiększenia bioróżnorodności i zachowania zagrożonych gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

TV Trwam News

drukuj