PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent wziął udział w uroczystym posiedzeniu Senatu AGH z okazji jubileuszu 100-lecia uczelni

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej z okazji jubileuszu 100-lecia tej uczelni oraz inauguracji jej 101. roku akademickiego. W uroczystości, którą prezydent objął swoim patronatem, uczestniczył także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu przypomniał m.in., że krakowska AGH jako jedna z niewielu uczelni w Polsce zdobyła się na odwagę i zorganizowała strajk okupacyjny w proteście przeciwko stanowi wojennemu i delegalizacji ,,Solidarności”. Choć okres początku lat 90-tych nie był łatwy dla uczelni, dziś placówka rozkwita – zauważył prezydent.

– Niektóre wydziały traciły studentów, ale kadra naukowa i władze Akademii Górniczo-Hutniczej umiały sobie z tą sytuacją poradzić. Natychmiast powstawały nowe kierunki, czytano światowe trendy, coraz więcej informatyki, coraz więcej nowoczesnej nauki. Dzisiaj Akademia Górniczo-Hutnicza rozkwita – nowe budynki, piękne laboratoria, niesłabnący poziom, stałe najwyższe miejsce w ogólnopolskich rankingach, w jaki sposób by ich nie tworzyć AGH zawsze jest na czele. Chcę z całego serca podziękować, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – suwerennej, niepodległej, wolnej, za ten niezwykły trud pracy naukowej, badawczej i edukacji – podkreślał Andrzej Duda.

Działalność Akademii Górniczej została uroczyście zainaugurowana w 1919 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Tworzyło ją wtedy 80 studentów i kilkunastu profesorów. Dziś jest to ok. 30 tys. studentów, ponad 4 tys. pracowników, w tym 2 tys. wykładowców.

RIRM

drukuj